İsrail Filistin savaşında haber medyasındaki çocuk temsilleri: Ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarının X iletilerine yönelik karşılaştırmalı bir inceleme
Representations of children in the news media during the Israeli-Palestinian war: A Comparative analysis of X messages of national and international media organizations
- Tez No: 910733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PETEK DURGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Teun Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi yöntemi ışığında, İsrail-Filistin savaşında çocukların ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarının X platformundaki hesaplarında nasıl temsil edildiklerini (Örneğin: Yardıma muhtaç, öldürülen veya zayıf) incelemektir. Ayrıca bu tez çalışmasında X platformunun örneklem içine alınmasının sebebi ie, sosyal medya alanında ana akım medyanın bir haber kaynağı olarak milyarlarca insana ulaşma kapasitesine sahip olup, kitlelerin davranışlarını etkileme potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda, siyasal iletişimde önemli bir araç olarak kullanılan bu platform, siyasi partiler ve liderlerin stratejilerini uyguladıkları bir alan işlevi görmektedir. Pazarlama açısından ise, reklam verenler ve şirketler için önemli bir kar elde etme aracıdır. Bu denli etkili bir platformun, savaş dönemlerinde dezenformasyon, yanlış bilgi ve yanıltıcı içeriklerin yayılma merkezi haline gelmesi, burada paylaşılan iletilerin analiz edilmesini gerektirmektedir. Özellikle son birkaç aydır dünya gündeminde öne çıkan İsrail-Filistin savaşı, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Savaşlarda en fazla zararı gören kesimi çocuklar oluşturmaktadır, bu nedenle araştırma, çocuk temsilleri ile sınırlı tutulmuştur. Bu bağlamda bu tez çalışmasının örneklemi dünya çapında en fazla takip edilen ve birçok araştırmaya kaynaklık eden medya kuruluşlarının istatistiklerini sunan Alexa.com verilerine göre, dünyada ve Türkiye'de izler kitlesi güçlü olan BBC, The Guardian, CNN International, TRT Haber, NTV ve CNN Türk oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak bu tez çalışması, savaşın başladığı tarih olan 7 Ekim 2023- 7 Mart 2024 tarihleri arasında bu seçilen medya kuruluşlarının X hesaplarından paylaşılan 30 adet X iletisi ile sınırlandırılmıştır. Her bir medya kuruluşuna ait 5 adet X iletisi örneklem içine alınmıştır. Bunun nedeni ise çocuk konulu iletilerin çok fazla sayıda olmasıdır. En fazla etkileşim düzeyine sahip iletiler örneklem içerisine alınarak araştırma soruları doğrultusunda eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde ise; Altı farklı medya kuruluşunun ekonomik, politik ve ideolojik farklılıkları, haberlerin sunuş biçimini önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. Türkiye'de faaliyet gösteren medya kuruluşları, İsrail'i daha eleştirel bir yaklaşımla ele alırken ve duygusal bir söylem benimseyerek yerel siyasal otoriteler ve hükümet politikaları ile uyumlu bir habercilik anlayışı geliştirirken, Batı merkezli medya kuruluşları ise daha tarafsız, analitik bir yaklaşım ve küresel bir perspektif ile haber sunma eğilimindedir. Bu farklılıklar, haberlerin tematik yapılarında ve kullanılan dilsel ve retorik stratejilerde belirgin bir şekilde ortaya çıkmakta olup, izleyici kitleleri üzerinde farklı algısal ve duygusal tepkiler oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak altı farklı medya kuruluşunun (TRT Haber, CNN Türk, BBC, The Guardian, NTV, CNN International) ideolojik eğilimleri, hedef kitleleri ve coğrafi konumlarının etkisiyle, makro söylem analizi bağlamında hem benzer hem de farklı temaların ön plana çıktığı görülmektedir. Makro söylem analizi çerçevesinde, savaşın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ile empati ve toplumsal farkındalık gibi temaların benzer olarak ön plana çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the light of Teun Van Dijk's critical discourse analysis method, the aim of this thesis is to examine how children in the Israeli-Palestinian war are represented (e.g. helpless, killed or weak) in the accounts of national and international media organizations on the X platform. Platform X has the capacity to reach billions of people as a news source of mainstream media in the field of social media and has the potential to influence the behavior of the masses. At the same time, it is used as an important tool in political communication and serves as a space where political parties and leaders implement their strategies. In terms of marketing, it is an important profit-making tool for advertisers and companies. The fact that such an influential platform has become a center for the spread of disinformation, misinformation and misleading content in times of war necessitates the analysis of the messages shared here. The Israeli-Palestinian war, which has been on the world agenda for the last few months, is the subject of this study. Children are the ones who suffer the most in wars; therefore, the study is limited to the representations of children. In this context, the sample of this thesis consists of BBC, The Guardian, CNN International, TRT News, NTV and CNN Türk, which have strong audiences in the world and in Turkey, according to Alexa.com data, which presents the statistics of the most followed media organizations worldwide and is the source of many studies. In addition, this thesis is limited to 30 X messages shared from the X accounts of these selected media outlets between October 7, 2023 and March 7, 2024, the date the war started. Five X messages from each media organization were included in the sample. The reason for this is the high number of messages on children. The messages with the highest level of interaction were included in the sample and analyzed by critical discourse analysis method in line with the research questions. When the results obtained from the study are analyzed; it is seen that the economic, political and ideological differences of six different media organizations significantly affect the way the news is presented. While media outlets operating in Turkey cover Israel with a more critical approach and adopt an emotional discourse and develop a reporting style that is in line with local political authorities and government policies, Western-based media outlets tend to present news with a more neutral, analytical approach and a global perspective. These differences are evident in the thematic structures of the news reports and the linguistic and rhetorical strategies used, and generate different perceptual and emotional responses from the audience. In addition, due to the ideological tendencies, target audiences and geographical locations of six different media organizations (TRT Haber, CNN Türk, BBC, The Guardian, NTV, CNN International), both similar and different themes come to the fore in the context of macro discourse analysis. Within the framework of macro discourse analysis, themes such as the negative effects of war on children, empathy and social awareness come to the fore in a similar way.