Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama
Laundering proceeds of crime
- Tez No: 235711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN YALÇIN SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
13 Kasım 1996 tarih ve 4208 sayılı Karaparanın Aklanmasının ÖnlenmesiHakkında Kanun, önleyici düzenlemeler yanısıra ceza ve usul hükümleri deiçermekte, Kanun'un ifadesi ile ?karapara? ve ?karapara aklama? suçunutanımlayarak agırlatıcı ve hafifletici nedenler de dahil olmak üzere suçun cezasınıtespit etmekte, ayrıca yargılamaya iliskin kurallar da içermekte idi.26 Eylül 2004 tarih ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 282. maddesinde,ilk defa Ceza Kanunu'na alınan ?suçtan kaynaklanan malvarlıgı degerlerini aklamasuçu?, 4208 sayılı Kanun'dan farklı biçimde suçu düzenlemistir. Bu nedenle,Kanun'da yer alan bu yeni hükmün incelenmesinin önem arzettigi düsünülmektedir.Belirtmek gerekir ki, bu çalısmanın konusunu Ceza Kanunu'nun 282. maddesindeyer alan suçtan kaynaklanan malvarlıgı degerlerini aklama suçu olusturmaktadır. Bunedenle, konunun idari yapı içerisinde önleme boyutuna iliskin yanlarına yalnızcagerek duyuldukça deginilmistir.inceleme üç bölüme ayrılmıstır. Birinci bölümde; kavram, aklamanın asamave yöntemleri, ilgili uluslararası metinler, bazı ülkeler mevzuatının incelenmesi veTürk Hukukunda suçtan kaynaklanan malvarlıgı degerlerini aklama suçunungelisimine iliskin açıklamaları içeren genel bilgiler yer almaktadır. ikinci bölüm;suçun faili, öncül suç, suçun maddi ve hukuki konusu ile suçun unsurlarınaayrılmıstır. Nihayet üçüncü bölümde ise; suçun ortaya çıkıs biçimleri, suça etki edennedenler, kovusturma ve yaptırım konuları incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Anti Money Laundering Act No. 4208 dated 13 Novermber 1996 covered notonly preventive rules but also provisions relating to crime, punishment and criminalprocedure. In this context, ?dirty money? and the offence of ?money laundering?, asnamed by the Law itself, were described, the punishment with its aggravating andmitigating circumstances was fixed and furthermore, procedural rules were laid downfor the offence at hand.By Article 282 of the Turkish Criminal Code No. 5237 dated 26 September2004, the offence of ?laundering proceeds of crime? which has for the first timebeen included in the Criminal Code formulated the offence differently. Therefore theanalysis of this new provision is regarded as fundamental. It?s to be noted that thesubject of this study is the offence of laundering proceeds of crime laid down in theArticle 282 of the Criminal Code. Accordingly, preventive sides of the issue withinthe administrative structure are dealed with only when it is required.The study is divided into three sections. The concept, phases and methods oflaundering, related international texts, analysis of some countries? legislation anddevelopment of the offence in Turkish law take place in the first section. The secondsection is allocated to perpetrator, predicate offence, legal and material subjects andthe elements of the offence. Finally in the third section; forms of emergence of theoffence, factors effecting the offence, prosecution and sanction are examined.