Kırgız aydınlarından Salican Cigitov'un din ve toplum görüşü
Social and religious ideas of Salijan Jigitov as a Kyrgyz intellectual
  1. Tez No: 235715
  2. Yazar: JANYSHBEK OMOROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kırgız Aydınlarından Salican Cigitov'un Din ve Toplum Görüşü? adlıtezimiz giriş kısmıyla birlikte üç kısımdan oluşmaktadır. Giriş kısmındaaraştırmanın önemi, problemi, amacı ve kullanılan yöntemi hakkında bilgiverilmiştir.Birinci bölümde; Kırgız aydınlarından bazılarının hayatı ve bulunduklarısosyal- siyasi ortamdan bahsedilmiştir. Bununla birlikte onların dini görüşleri vebaşka alandaki görüşleri inelenmiştir. Aynı zamanda Kırgıziztan bölgesindekiceditçilik hareketi ve onun Kırgız aydınlar için ve Kırgız toplumu için önemi elealınmıştır.İkinci bölümünde; Kırıgz aydını Salican Cigitov'un hayatı, eseerleri,künyesi ilmi hayatı, ilmi haytına tesir eden önemli şahsiyetler yer almaktadır.Üçüncü bölümünde ise Salican Cigitov'un tolpum, din, insan görüşü ilebirlikte ateizm, ecel, kader, insanın toplumdaki yeri ve önemi, insanın evrimi gibiönemli görüşleri özenle incelenmiştir. Salican Cigitov Türkiye Cumhuiyeti vetarihi açısından Mustafa Kemal Atatürk'ün çok büyük önemi olduğunu ilerisürmüştür. Bununla birlikte araştırmamızın üçüncü bölümünde Cigitov'un,Atatürk'ün yaklaşımını ele aldğı yazısı da incelenmiştir.Tezimiz sonuç, bibliyografya ve ekler kısmıyla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Our thesis named ?Social and Religious Ideas of Salijan Jigitov as aKyrgyz Intellectuals?, is composed of three parts including the introduction part.The importance of the study, the problems encountered during the study as well asits purpose and method are given in the Introduction Part.In the first part; the lives of various Kyrgyz intellectuals are told besidesthe religious and social ? political ambiances they lived in. Moreover the Jadidismaction and the importance of this action concerning the Kyrgyz Intellectual andKyrgyz society are examined.In the second part, the life, books, identity and scientific life of KyrgyzIntellectual Salican Cigitov as well as the other intellectuals who affected his lifeare given.In the third part, the views of Salican Cigitov concerning society, religion,humanity as well as atheism, death, faith and the importance of these concepts inhuman life are examined elaborately. Salican Cigitov stated that Mustafa KemalAtatürk is of high importance considering the Turkish Republic and history ofTurkey. Besides, in the third part of our study the article of Cigitov in which headdressed the approach of Atatürk is also examined.Our thesis ends with the conclusion part, references and annexes.