Ankara ve Lefkoşa okul yöneticilerinin ve öğretmenlerinin örgütsel güvene ilişkin görüşleri
Perceptions of principals and teachers from Ankara and lefkosa in relation to organizational trust
  1. Tez No: 235716
  2. Yazar: ALİ ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu arastırmanın temel amacı Ankara ve Lefkosa ilkögretim okullarındagüven düzeyini belirlemektir. Nedensel karsılastırmalı model niteliginde olanarastırmanın hedef evrenini, Ankara'nın resmi ilkögretim okullarında görevyapan 1239 yönetici ve 8778 sınıf ögretmeni ile Lefkosa ilkokullarında görevli43 yönetici ve 309 ögretmen olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemi Ankaraiçin 518 yönetici ve 922 sınıf ögretmeni ile Lefkosa için 243 sınıf ögretmeniolusturmaktadır. Lefkosa ilkokulları yöneticileri için örneklem alınmamıs,evrenin tamamına ulasılmıstır. Arastırmada, güvene etki eden etkenleri vegüvenilenin özelliklerini ölçen iki ölçek kullanılmıstır. Elde edilen verilerinortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans ve çoklu regresyonanalizleri SPSS'de yapılarak yorumlanmıstır.Bu arastırmadan elde edilen bulgular, güvenme egilimi boyutunda,yönetici ve ögretmenler için ülkeye, Ankara'da görevli ögretmenlerincinsiyetine, okulda çalıstıkları yıla, okul büyüklügüne ve Ankara'da görevliyöneticilerin ögrenim düzeyine göre anlamlı olarak farklıdır. Degerler vetutumlar boyutunda, göreve göre her iki ülkenin yöneticileri ile ögretmenleriarasında, Ankara'da görevli ögretmenlerin cinsiyetine ve okul büyüklügünegöre anlamlı farklılık vardır. Dogruluk boyutunda, ögretmenlerin ülkeye,Ankara'da göreve, Ankara'da görevli ögretmenlerin cinsiyetine ve okulbüyüklügüne, Ankara'da görevli yöneticilerin ögretmenlik kıdemine göreanlamlı farklılık vardır. Yetkinlik boyutunda, ülkeye, Ankara'da görevliyöneticilerin ögrenim düzeyine, Ankara'da görevli ögretmenlerin kıdemine veokul büyüklügüne göre anlamlı farklılık vardır. Tutarlılık boyutunda, Ankara'dagöreve, Ankara'da ve Lefkosa'da görevli yöneticilerin ögrenim düzeyine,Ankara'da görevli yöneticilerin ögretmenlik kıdemine, Lefkosa'da görevliögretmenlerin okulda çalıstıkları yıla, Ankara'da görevli ögretmenlerin okulbüyüklügüne göre anlamlı farklılık vardır. Sadakat boyutunda, ögretmenlerinülkeye, Ankara'da göreve, Ankara'da görevli yöneticilerin ögrenim düzeyine veAnkara'da görevli ögretmenlerin okul büyüklügüne göre anlamlı farklılık vardır.Açıklık boyutunda, ögretmenlerin ülkeye, Ankara'da göreve, Ankara'da görevliögretmenlerin cinsiyetine ve okul büyüklügüne göre anlamlı farklılık vardır. lgiboyutunda, ögretmenlerin ülkeye, Ankara'da göreve, Ankara'da görevliögretmenlerin cinsiyetine ve okul büyüklügüne, Ankara'da görevli yöneticilerinögrenim düzeyine ve ögretmenlik kıdemine göre anlamlı farklılık vardır.Ögretmenlerin güveninin bilissellik algıları ögretmenlerin ülkeye,Ankara'da göreve, Ankara'da görevli yöneticilerin ögrenim düzeyine veögretmenlik kıdemine, Lefkosa'da görevli ögretmenlerin okulda çalısılan yıla,Ankara'da görevli ögretmenlerde okul büyüklügüne göre anlamlı olarak farketmektedir. Ögretmenlerin güvenin duyussallık algıları ögretmenlerin ülkeye,Ankara'da göreve, Ankara'da görevli ögretmenlerin cinsiyetine ve okulbüyüklügüne, Ankara'da görevli yöneticilerin ögrenim düzeyine göre anlamlıolarak farklıdır.Ankara'da ve Lefkosa'da görevli yöneticiler ile Ankara'da görevliögretmenlerin güveninin yordanmasında, güvenme egilimi ile degerler vetutumlar önemli yordayıcıdırlar. Lefkosa da görevli ögretmenlerin güvenininyordanmasında, güvenme egilimi, degerler ve tutumlar, ögrenim düzeyi ve okulbüyüklügü önemli yordayıcıdırlar.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the trust level of the principalsand teachers working and teaching at primary schools in Ankara and Lefkosa.1239 principals and 8778 teachers from Ankara and 43 principals and 309teachers from Lefkosa constitute the population of the study, which is a causalcomparative study. There are 518 principals and 922 teachers from Ankara and243 teachers from Lefkosa as samples. Instead of taking samples, populationhas been attained for the principals from Lefkosa. Two instruments, which areused for the purpose of this study, have been used for finding out the factorsaffecting trust and the features of trustee. Data have been interpreted by usingarithmetic mean, standard deviation, t-test, one-way ANOVA and multipleregression analysis on SPSS program.Findings of this study reveal that there are significant differences attendency-to-trust dimension between principals and teachers in terms ofcountry; between teachers from Ankara in terms of gender, time spent in thatschool and school size; and between principals from Ankara in terms ofeducation level. At values and attitudes dimension, there are significantdifferences between principals and teachers of both countries in terms of duty;between teachers from Ankara in terms of gender and school size. At integritydimension, there are significant differences between teachers in terms ofcountry; between principals and teachers of both countries in terms of duty;between teachers from Ankara in terms of gender and school size and betweenprincipals from Ankara in terms of their teaching seniority. At competencedimension, there are significant differences between teachers in terms ofcountry, between principals from Ankara in terms of education level andbetween teachers from Ankara in terms of teaching seniority and school size.At consistency dimension, there are significant differences between principalsboth from Ankara and Lefkosa in terms of education level; between principalsfrom Ankara in terms of their teaching seniority; between teachers fromLefkosa in terms of years of teaching at the same school; and betweenteachers from Ankara in terms of school size. At loyalty dimension, there aresignificant differences between teachers in terms of country; between teachersand principals from Ankara in terms of duty; between principals from Ankara interms of education level; and between teachers from Ankara in terms of schoolsize. At openness dimension, there are significant differences betweenteachers in terms of country; between teachers and principals from Ankara interms of duty; between teachers from Ankara in terms of gender and schoolsize. At care dimension, there are significant differences between teachers interms of country; between teachers and principals from Ankara in terms ofduty; between teachers from Ankara in terms of their gender and school size;and between principals from Ankara in terms of their education level andseniority as a teacher.There are significant differences between teachers in terms of country;between teachers and principals from Ankara in terms of duty; betweenprincipals from Ankara in terms of education level and teaching seniority;teachers from Lefkosa in terms of length of teaching in that school; teachersfrom Ankara in terms of school size at cognitive trust-perception level. Thereare significant differences between teachers in terms of country; betweenteachers and principals from Ankara in terms of duty; between teachers fromAnkara in terms of gender and school size; between principals from Ankara interms of education level at affective trust-perception level.Tendency-to-trust as well as values and attitudes are essential predictorsfor principals from Ankara and Lefkosa as well as teachers from Ankara inorder to explain the perception of trust. On the other hand, tendency-to-trust,and values and attitudes, education level and school size are importantpredictors for teachers from Lefkosa in order to explain the perception of trust.