Oyunun ontolojik durumu: Heidegger, Derrida, Gadamer ve Huizinga
Ontological status of play: Heidegger, Derrida, Gadamer and Huizinga
  1. Tez No: 235736
  2. Yazar: BAHTİYAR YÜCEL DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, oyun kavramı ontolojik bir açıdan ele alınarak incelenmiştir. Bu bakımdan dört filozof ya da düşünürün (Heidegger, Derrida, Gadamer ve Huizinga) oyun anlayışlarına başvurulmuştur. Ayrıca, oyun kavramının felsefedeki arka planını anlamak amacıyla, Herakleitos, Platon, Schiller ve Nietzsche'nin oyun ile ilgili düşünceleri de incelenmiştir. Çalışmanın temel problematiği şu şekilde ifade edilebileceği düşünülmektedir: ?Oyunları oyun yapan bir öz var mıdır? Oyun nasıl var olmaktadır ya da olanaklı olmaktadır? Oyunun var olmasını belirleyen sınırlar var mıdır, varsa nedir?? gibi sorular bu problematikle ilgilidirler. Bu sorulara verilebilecek farklı yanıtların ise, problemin kökenindeki kimi karşıtlıkları yansıttığı söylenebilir. Söz konusu karşıtlıkların ise, ?evet, hayır?, ?vardır, yoktur? gibi basit bir açıklama düzeyinden ele alınmayı değil ama daha kapsamlı bir incelemeyi hak ettiği ileri sürülebilir.Dolayısıyla bu tez çalışmasında, oyun kavramına ontoloji kavramı ile ilişkisinde bakılmaya çalışılmıştır. Bu durumda, ortaya çıkan ya da çıkabilecek olan soru ve sorunlar da ?oyunun ontolojik durumu? ifadesi altında toparlanmaya çalışılmıştır.Tez, ?giriş? hariç temelde üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, yalnızca oyun kavramının tarihsel arka planını çalışmakla kalmayıp aynı zamanda ikinci bölümdeki filozofların oyun kavrayışlarının anlaşılmasına bir hazırlık niteliği taşır. Özellikle Herakleitos'un oyun ile ilgili deyişinin, ?Aion (zaman), dama oynayan bir çocuktur; krallık çocuğundur? ifadesinin, oyun düşüncesinin tarihinde olduğu gibi bu çalışmada da baştan sona kadar ağırlığını hissettirmiş olduğu söylenebilir. İzleyen bölümde, incelenen filozofların büyük bölümünün oyun kavramına, Nietzsche'nin oyun anlayışının etkisiyle yöneldiği gösterilmeye çalışıldı. Ve Herakleitos'tan beri ele alınan oyun düşüncelerinin, farklı açılardan da olsa birbirlerini tamamlar olduğu ileri sürüldü. Ayrıca Gadamer'in oyun kavramı incelemelerinin ışığı altında, ?oyun-yapı? özerk ilişkisinin oyunun ontolojisini anlamamızda önemli ipuçları sağladığı iddia edildi. Huizinga'nın oyun anlayışı ile de oyun ile oyun olmayan arasındaki ilişki incelendi.Sonuç bölümde ise, oyunun ikililiklerle ilişkili olduğu, çember kavramının oyun düşüncesinde sıklıkla geçtiği, oyunun dar ya da geniş çerçevesinden bahsedilebileceği ve muğlak ya da belli bir ontolojiye sahip olduğu, incelenen filozofların düşünceleri altında gösterilmeye çalışılmıştır.Anahtar KelimelerOyun, ontoloji, oyun alanı, ikilik, çember, Aion
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of play is considered from an ontological frame. That?s why, four philosophers or thinkers? play conceptions are handled to examine. These are Heidegger, Derrida, Gadamer and Huizinga. In addition to this, Heraclitus, Plato, Schiller and Nietzsche?s thoughts concerning the play are also considered in order to see and understand the background of play concept in the history of philosophy. The main problematic of this dissertation can be expressed as such: The questions, such as, ?is there any essence to make the plays play? What is the possibility of play and what is the modality of its existence? Is there any limitation(s) or restriction(s) that determines play?s existence, if any what is it?? are closely related to that problematic. It can be said that the different answers given to these questions display some oppositions in the problematic. In addition, it can be asserted that the answers such as, ?yes, no? or ?there is, there is not? are not enough since the subject needs be examined more comprehensively.Accordingly, it is sought to be considered the play concept concerning with the ontology concept in this dissertation. Hence possible questions related to the subject are collected under the title of ?ontological status of play?.The study is composed from three sections except the ?introduction?. First section not only examines the historical background of the play concept but also it prepares to understand the play conceptions of philosophers in the second section. It can be said that the expression of Heraclitus, that is, ?Time (Aion) is a child playing draughts; the kingly power is a child's? has become an important factor both in the history of philosophy and throughout in this study. In the second section, it is shown that the philosophers like Heidegger and Derrida are impressed from Nietzcshe?s views in play concept. In addition to this, it is asserted that after Heraclitus, philosopher?s views about the play completed each other from several perspectives. Furthermore, it is claimed that Gadamer?s ?play-structure? concept has given us some important ontological clues to understand the ontological status of the play. With Huizinga?s play conception, it has been considered the relation between play and non-play.In conclusion section, it is tried to be shown that the play is an concept related to the binary oppositions and the circle concept. In addition, the ontology of the play can be thought in both narrow and broad perspectives and the status of that ontology can be expressed as the ambivalent or certain in these perspectives.KeywordsPlay, ontology, play-space, duality, circle, Aion