Oyun yoluyla çocuklar için felsefenin kavramsal temelleri
Conceptual bases of philosophy for children through play
  1. Tez No: 772585
  2. Yazar: ÇETİN CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ DOMBAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çağdaş eğitim programlarının pek çoğunda eğitici oyunlara yer verilmektedir. Lakin bu eğitici oyunların çoğunda felsefi düşünme becerilerini geliştirecek kazanımlar bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde çocuklar için felsefe eğitimlerinde oyun ve oyunlaştırma kavramları üzerinde fazla durulmamaktadır. Bu durumun temel sebebi, Herakleitos'tan günümüze kadar olan süreç içerisinde eğitim ile oyun kavramlarının felsefi bağının koparılmasıdır. Bu bağlardan yoksun oyunlar, eğitim programları için eğlenceye dönüşerek ciddiyetsiz bir araç olmaktadırlar. Çocuklar için felsefe eğitiminde verilmek istenen düşünme becerileri ise ancak belirli ilkelerle tasarlanan oyunlar ile hedefine ulaşabilir. Çocuklar için felsefe eğitimi için tasarlanacak her oyun üç temel felsefi ilkeye dayanmalıdır. Bunlardan ilki ciddiyet ilkesidir. Bu ciddiyet ilkesi ontolojik düzlemdeki bir ilkedir ve diğer alanlardan arta kalan zaman için bir boş iş olarak oyunu reddetme ilkesidir. Boş iş olarak değil ancak işin kendisi olabildiği sürece oyun amaç olarak oyun olabilir. İkinci ilke ise özgürlüktür. Özgürlüğe dayanmayan oyunlar ya ezberlenen kurallardan ibarettir ya da tamamen şansa dayalıdır. Bu noktada böylesi oyunların eğitim niteliğinden bahsetmek mümkün değildir. Oyun özgürlüğe dayanmalıdır ki çocuk yapacağı seçim ve alacağı sorumluluklar ile kendini oyun ile var edebilsin. Son ve üçüncü ilke döngüselliktir. Oyunun döngüsellik ilkesi tekrarı ve yeniyi bir arada ortaya koymaktadır. Aynının içindeki farkı ortaya çıkaran bu ilke, oyunun diyalektiğini ortaya koyuş biçimidir. Bu ilkeler ile tasarlanan her oyun çocuklar için felsefe eğitiminde hedeflenen düşünme becerilerine ulaştırabilir.
Özet (Çeviri)
Most of today's education programs include educational games. However, it is not possible to achieve the results of these educational games that will improve thinking. Similarly, the concepts of play and gamefication are not emphasized much in philosophy education for children. The main reason for this structure is the severing of all ties between education and game concepts since Heraclitus. Games devoid of these bonds turn into entertainment for the educational program and become a frivolous tool. Thinking skills, which are intended to be given in the educational philosophy for children, reach the goal only with games designed with certain principles. Every game designed for philosophy education for children should be based on three basic principles. The first of these is the principle of seriousness. This principle of seriousness is a principle on the ontological plane and is the principle of play as idle work for the time left over from other fields. It can be a game for the purpose of play, not as idle work, but as long as the work itself can be. The second principle is freedom. Games that are not based on freedom are completely detached from the educational nature of memorizing rules based on repetition or pure luck. It should be based on the freedom of play so that the child can create himself through the game with the choices he will make and the responsibilities he will take. The last and third principle is circularity. The circularity principle of the game brings together the repetition and the new. This is the way the game of principle presents its dialectic so that it can reveal difference in the same. Every game designed with these principles can reach the thinking skills targeted in philosophy education for children.