Petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların büyüme ve enflasyon üzerine etkileri
The effects of oil price fluctuation on economic growth and inflation
  1. Tez No: 235773
  2. Yazar: TUBA ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de petrol fiyatlarının büyüme ve enflasyon üzerindekietkileri araştırılmaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak petrol piyasasının genel yapısı vepetrol fiyatlarının gelişimi hakkında bilgiler verilmiş, bunun yanı sıra petrol fiyatındakideğişimlerin nedenleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada ayrıca petrol fiyat artışlarınınekonomik değişkenler üzerindeki etkileri sıralanmış ve bu konu ile ilgili literatürdekiçalışmaların sonuçlarına yer verilmiştir.Çalışmanın uygulama kısmında petrol fiyatlarının büyüme ve enflasyonla olanilişkisinin yönü ve büyüklüğü belirlenmiştir. Bu iki değişken için iki ayrı modelkurularak değişkenler eşbütünleşme testine tabi tutulmuş ve değişkenler arasındaki uzunve kısa dönem ilişkileri analiz edilmiştir.Türkiye'de 1987/1. dönem ve 2007/3. dönemini dikkate alan çalışmanın tahminsonuçlarına göre, petrol fiyat artışları büyümeyi ve enflasyonu negatif yöndeetkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is studied the effects of oil price fluctuation on economic growthand inflation in Turkey. In this direction, some information is offered about generalstructure of oil market and behavior of oil price. In addition to it is given attention causeof change in the oil prices. Furthermore in the study, the effects of oil price increases oneconomic variables are listed and the results of literature which related to this subjectare discussed.In the practice of study, it is determined that direction and size of the relationbetween oil price-economic growth and inflation. It is made cointegration test ofvariables by constructing two different model for these two variables and analysed oflong and short term relations between the variables.According to estimation results, that takes into account from the 1987/1. periodto 2007/3. period in Turkey, oil price increases have negative effects on the economicgrowth and inflation.