Ağızdan ağıza iletişimin tüketici satın alma kararları üzerine etkisi ve Borusan Telekom çalışanları üzerinde bir araştırma
How word of mouth effects consumer?s decisions to buy and research on employees of Borusan Telekom
- Tez No: 277348
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz pazarlarında sunulan ürün çeşitliliğinin çok fazla olması, tüketicilere satın alma aşamasında kararsızlık yaratmaktadır. Bu kararsızlık tüketicileri bağımsız ve objektif bilgi kaynaklarına yöneltmektedir. Tüketiciler çevrelerinde bulunan kaynaklardan ürün hakkında bilgi toplamakta ve ağızdan ağıza iletişim yoluyla elde ettikleri bilgilerin diğer kaynaklara göre daha güvenilir olduğunu düşünmektedirler. Bu iletişimle oluşan etkileşimler tüketicilerin satın alma karar ve davranışlarına etki ederek yön belirlemektedir.Çalışmanın amacı satın alma kararlarında ağızdan ağıza iletişimin Borusan Telekom çalışanları üzerindeki etkisinin ve ilişkili faktörlerinin belirlenmesidir. Bu bağlamda bilgi alınan kişinin uzmanlık düzeyinin, aralarındaki bağ gücünün ve alıcının aldığı risk düzeyinin ağızdan ağıza iletişim üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çıkartılan bulgular doğrultusunda tüketicilerin satın alma kararlarını verirken ağızdan ağıza iletişimden yüksek düzeyde etkilendikleri görülmüştür.Tüketici kararlarında büyük bir etkisi olduğu görülen ağızdan ağıza iletişimin gerek tüketici tarafında ürün seçerken gerekse üretici tarafında ürünü pazarlarken etkili bir araç olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays being many products exposed on sales at markets gives advantages to consumers but also confuses them on decision making process about which product is true. This instability drives consumers to independent and objective information resources. Consumers collects information about products from other consumers and they think information they get with Word of Mouth communication is more trusworthy than other marketing strategies. Interactions caused by Word of Mouth communication orienting them by effecting their decision making process and behaviours.The aim of this study is to determine the effect of Word of Mouth communications on Employess of Borusan Telekom on their purchasing decisions and the factors related to Word of Mouth. In this case effects of source?s expertise on product, bound between source and receiver and how does the receiver?s perceived risk influence the Word of Mouth. According to the findings it can be said Word of Mouth communications have a great effect on participants purchasing decisions. Furthermore by the effect of Word of Mouth it has determined that there is significan relationship between the expertise of source and the bond between receiver and source.After all Word of Mouth communication which has great effect on consumers decision making process can both be used by consumers when buying products and by producers as a effective tool when they determine their marketing strategies.