The effects of word-of-mouth communication on purchasing decision in healthcare marketing
Sağlık hizmetleri pazarlamasında ağızdan ağıza iletişimin satın alma kararına etkileri
  1. Tez No: 443280
  2. Yazar: İPEK DİLA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, sağlık hizmetleri pazarlamasında ağızdan ağıza iletişimin tüketicilerin satın alma kararı üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Çalışma kapsamında literatür taraması yapılarak, sağlık hizmetleri pazarlaması kavramı, süreci, pazarlama karması ve sağlık hizmetleri pazarlamasında satın alma karar süreci, ağızdan ağıza iletişim kavramı, süreci, özellikleri ve önemi, türleri, ağızdan ağıza iletişimin satın alma karar sürecine etkisi ve sağlık hizmetlerinde ağızdan ağıza iletişim analiz edilmiştir. Bu kapsamda, literatür taramasına ek olarak sağlık hizmetleri pazarlamasında ağızdan ağıza iletişimin tüketicilerin satın alma kararı üzerindeki etkisini ölçmek üzere 174 geçerli form ile 26 sorudan oluşan bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket vasıtasıyla elde edilen veriler doğrultusunda konu hakkında değerlendirmelerde bulunulmuş ve araştırma kapsamında geliştirilen 5 hipotezin kabul edildiği, sağlık hizmetleri pazarlamasında ağızdan ağıza iletişimin tüketicilerin satın alma kararı üzerinde etkisi bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the effects of word-of-mouth communication on consumer purchasing decision in healthcare marketing is investigated. In this study based on the current literature, the concept, marketing mix and purchasing decision process of healthcare marketing, the concept, process, features, importance and types of word-of-mouth communication, the effect of word-of-mouth communication to the purchasing decision process and word-of-mouth communication in healthcare marketing have been analysed. In this context, in addition to the literature review, a 26 questioned survey with 174 valid participants has been conducted in order to measure the effect of word-of-mouth communication on consumer purchasing decision in healthcare marketing. According to the data gathered via this survey, there has been made evaluations on the thesis topic and the result that 5 hypothesis of the research developed for this study is accepted and there is effect of word-of-mouth communication on consumer purchasing decision in healthcare marketing has been reached.