VIII. sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde yer alan olgu, kavram ve genellemelerin öğretimi ve önemi
Teaching and significance of fact, concept and generalizations in the eighth class Turkish Republic History of Revolution and Kemalism course
  1. Tez No: 235787
  2. Yazar: RABİA GENÇMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
?lköğretim sekizinci sınıf ?nkılâp Tarihi dersinde yer alan olgu, kavram vegenellemeler tarih öğretimi açısından son derece önemlidir; çünkü dersin temelini olusturanolgu-kavram ve genellemelerin tam anlamıyla öğrenilmesi bundan sonraki tarih öğretiminidoğrudan etkileyecek ve öğrenmenin sürekliliğini sağlayacaktır.Bu arastırmanın temel amacı ? Sekizinci sınıf Türkiye Cumhuriyeti ?nkılâp Tarihi veAtatürkçülük Dersindeki Olgu-Kavram ve Genellemelerin Öğretimi ve Önemini? ortayakoymaktadır. Çalısma grubu, 2007?2008 eğitim-öğretim yılında Ilıca merkezindeki Atatürk,Seker, Fatih, 11 Mart merkez ilköğretim okulları ile ilçeye bağlı Bas çakmak, Eskipolat veYavuz Selim Y?BO gibi köy okullarındaki toplam 230 sekizinci sınıf öğrencileri üzerindeyapılmıstır. Arastırmada olgu-kavram ve genelleme çıkarımını ele alan bir çalısma yaprağı,gazi-savas-barıs ve egemenlik kavramıyla ilgili karikatür çalısması ve son olarak da sekizincisınıf ?nkılâp Tarihi dersinde önemli olan kavramları ne derece öğrendikleriyle ilgili yirmi bessoruluk bir kavram testi kullanılmıstır. Bu çalısmalardan elde ettiğim veriler bilgisayardaSSPS 12.00 for Windows ?statistiksel paket programıyla yapılmıstır. Anlamlılık düzeyi 4.OOolarak kabul edilmistir. Arastırmanın ilk basamağı olan teorik kısmında ise Yüksek ÖğretimKurulu tez merkezindeki bu alanda yapılan tezlerden, Milli Kütüphanedeki eserlerden,
Özet (Çeviri)
Fact, concept and generalizations in 8th class Turkish republic History of Revolutionand Kemalism are quite significant in teaching history, for learning facts, concepts andgeneralizations that form the base of the course fully will directly influence the futureteaching of history and provide permanent learning.The main purpose of this study is to emphasize the importance and teaching the facts,concepts and the generalizations in th class Turkish Republic History of Revolution andKemalism course. A total of 230 students at Atatürk, Seker, Fatih, 11 Mart primary schools inthe center of Ilıca district and Basçakmak, Eskipolat, Yavuz Selim boarding schools in thevillages, Ilıca participated in this study. A worksheet dealing with facts-concepts andindependence and a 25-question concept test measuring to what extend the students havelearned the concepts thar are in history lesson were used. The data elicited through theseinstruments were analyzed by using SPSS 12.00 for Windows. Significance level was taken asp