Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin Türkiye Cumhuriyeti inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinde yer alan kavramları anlama düzeyleri
The level of comprehension of concepts of middle school 8th grade students in Republic of Turkey revolution history and Kemalism lesson
  1. Tez No: 564972
  2. Yazar: AHMET TURAN ALTUNPARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET DERVİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde yer alan kavramları anlama düzeylerini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Sivas Merkez ilçede altı farklı okulda öğrenim gören 476 ortaokul 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırma beş bölümden oluşmaktadır. I.Bölümde; problem durumu ve alt problemlere, araştırmanın amacına, varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlara, II. Bölümde; Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi, tarih öğretimi, kavram ve kavram özelliklerine, çeşitlerine ve kavram öğrenme tanımlarına, III. Bölümde; araştırmanın modeli, evren ve örneklem, verilerin toplanması ve verilerin analizine, IV. Bölümde; araştırmanın bulgularına ve yorumlarına, V. Bölümde; sonuç tartışma ve önerilere yer verilmiştir. Öğrencilerin bilgilerine uluşabilmek için uygulanan kavram başarı testinde yer alan bilgi formu ve öğrencilerin kavramları anlama düzeylerini ölçebilmek için 40 sorudan ibaret dört seçenekli çoktan seçmeli kavram başarı testi yapılmıştır. Araştırmada kapsamında veri toplama aracı olarak Aycan (2010) tarafından oluşturulan“Kavram Başarı Testi (KBT)”kullanılmıştır. Araştırman elde edilen verilerin analizinde; Betimsel İstatistikler, Bağımsız örneklemler için t-testi ve Tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde yer alan kavramları anlama düzeylerinin; cinsiyet, anne eğitim durumu, anne mesleği, baba eğitim durumu, baba mesleği, aylık gelir düzeyi ve öğrenim görülen okula göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the levels of understanding the concepts involved in the Republic of Turkey Revolution History and Kemalism lesson by secondary school 8th grade students. In this study scanning model from quantitative research methods was used. The sampling of the study is 476 secondary school 8th grade students from different secondary schools of Central District of Sivas in the 2018-2019 Academic Year. This research consists of five parts. In Chapter 1; the problem situation and sub- problems, the purpose of the research, assumptions, limitations and definitions, in Chapter 2; History of the Republic of Turkey reforms, history teaching, concepts and features of the concept, types and concepts of learning, Chapter 3; model of the study, universe and sample, data collection and analysis of data, Chapter 4; the findings and comments of the research, in Chapter 5; results discussion and suggestions are given. In order to obtain the information of the students, the four-choice multiple-choice concept achievement test was conducted to measure the level of comprehension level of the students' knowledge form and the information form included in the concept achievement test.In this study as a means of data collection Concept Achievement Test (CAT) created by Aycan (2010) was used. In the analysis of data obtained from the study; Descriptive statistics, t-test for independent samples and One-way ANOVA were used. As a result of this study, it is seen that there are misconceptions of 8th grade students in many concepts involved in the Republic of Turkey Revolution History and Kemalism lesson and there are also significent difference in misconceptions according to gender, mother education status, mother's profession, father education status, father's profession, monthly income level, school.