Müzikle terapinin sınav kaygısı, öfke ve psikolojik belirtiler üzerindeki etkisi
The effect of music therapy at psychological symptom, anger and examination anxiety
- Tez No: 235795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BASARAN GENÇDOGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çogunlukla ruhun gıdası olarak adlandırılan müzik çok eski zamanlarda bile iyilestirici vesakinlestirici niteliklerinden dolayı tedavi amaçlı kullanılmıstır. Müzigin bu yönünün batıda kesfedilmesi,terapi amaçlı olarak sıkça kullanılmasına ve bu alanda bilimsel çalısmalar yapılmasına yol açmıstır.Ancak batıdaki çalısmalarla kıyaslandıgında ülkemizde psikolojik sorunların sagaltımında müzikle terapitam anlamı ile yerlesmemistir. çinde barındırdıgı duygu yükleri, egitim hedefleri ve egitsel yöntemleriaçısından çok zengin ve bir o kadar da bakir bir alan olan müzikle terapi, hak ettigi ilgiyi günümüzdebilimsel anlamda henüz bulamamıstır. Bu çalısma ile bu alana az da olsa katkı saglamak amaçlanmıstır.Bu arastırmada sınav kaygısı, öfke ve psikolojik belirtileri yüksek olan ögrencilerin, buproblemlerini azaltmada müzikle terapinin etkilerine iliskin deneysel bir çalısmanın sonuçları verilmistir.Arastırmanın çalısma gruplarını, Atatürk Üniversitesinin farklı fakültelerinde ve Erzurum SporLisesi'nde ögrenim gören toplam 98 ögrenci olusturmustur. Arastırma verilerinin toplanmasında KısaSemptom Envanteri, Sınav Kaygısı Ölçegi ve Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçegi kullanılmıstır. Ayrıca,deneysel islem öncesi ve sonrası müzikle terapinin etkiligini saptamak amacıyla, seans öncesi ve sonrasıanketi kullanılmıstır.Üniversite ögrencileri uygulamasında toplam sekiz hafta boyunca haftada bir gün 30?40 dakika,Ney müzigi, Klasik Türk müzigi ve Klasik Batı müzigi enstrümanlarından olusan müzik albümleridinletilmistir. Lise ögrencilerine uygulama 4 hafta boyunca haftada iki seans olmak üzere toplam sekizseans olarak yapılmıstır. Kontrol gruplarına ise herhangi bir islem yapılmamıstır.Yapılan uygulama sonucunda, Ney müzigi, Klasik Türk müzigi ve Klasik Batı müzigi terapigruplarındaki ögrencilerde terapi sonrası sınav kaygısı, öfke ve psikolojik belirtilerin ön-test ve son-testpuanları arasındaki fark son-test lehine anlamlı bulunmustur. Sekiz hafta sonra kontrol gruplarındakiögrencilerde ise sınav kaygısı, öfke ve psikolojik belirtilerin ön-test ve son-test puanları arasındaki farklaranlamsız bulunmustur. Bu bulgular Ney müzigi, Klasik Türk müzigi ve Klasik Batı müzigi kullanarakuygulanan müzikle terapinin sınav kaygısı, öfke ve psikolojik belirtilerin sagaltımında etkili olabildiginigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
Music named as sustenance of spirit is used purposefully therapy because of curing and calmingeffects that it is known even before the Ancient Times. By the discovery of this effect of the music in theWest, it has been used more in the therapy and has given rise to scientific researches in this field.Compared to studies in the West, in our country music therapy is not established completely in treatmentof psychological problems. Recently, music therapy which is rich in emotional loadings, educationaltargets and training methods but also untouched hasn?t found enough interest scientifically yet. This studyaims to add a little contribution this field.In this research, experimental results about decreasing their problems by using music therapy aregiven which has exam anxiety, angry and psychological symptoms.Working group of this research is composed of 98 students from different faculties of AtatürkÜniversitesi and Erzurum Spor Lisesi. Brief Symptom Inventory, Exam Anxiety Scale and The StateTrait Anger Scale are applied for gathering experimental data. Moreover, After and Before Séance Surveyis used for detecting efficiency of music therapy in the experimental work.Albums of Ney music, Classical music and Turkish Classical music are listened to the universitystudents with 30-40 minutes of time periods weekly along 8 weeks. For high school students applicationis used twice a week and lasts for 4 weeks. Nothing is processed in control group.At the end of the application, difference between pre-test and post-test scores of psychologicalsymptoms, anger and exam anxiety for Ney music, Classical music and Turkish Classical music therapygroups is found in favor of post-test. After 8 weeks, difference between pre-test and post-test scores ofpsychological symptoms, anger and exam anxiety of control group is found to be meaningless. Thesefindings show that music therapy which is used Ney music, Classical music and Turkish Classical musicis more efficient for the treatment of psychological symptoms, anger and exam anxiety