Seamus heaney: Ezilmişliğin türküsü
Seamus heaney: The song of repression
- Tez No: 235825
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ EFE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
1995 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Seamus Heaney'nin şiirinde sürekli birezilmişlik türküsü yankılanır. Ozan, İrlanda halkının sömürgecilik sürecinde yaşadığıdilsel ve ekinsel yıkımı; uğradığı dinsel, siyasal ve ekonomik baskıları çarpıcı birbiçimde dizelerinde yansıtmıştır. Bir yandan toplumsal ezilmişliği dile getirirken biryandan da sanatçının yerleşik değerlerle baskı altına alınışını anlatmıştır. Her ikidurumda da olumsuz koşullara karşı güçlü bir duruş sergilediği söylenebilir.Bu çalışmanın amacı, İrlanda halkının ezilmişliğini şiirlerinde dile getirenHeaney'nin, bu yazgıya ve sanatçının özgürlüğünü kısıtlayan anlayışlara başkaldırışınıortaya koymaktır. Bu bağlamda, birinci bölümünde Heaney'nin şiirsel sesini arayışıkonu edinilmiş, yerleşik istemlere başkaldırarak düşüncenin öncelendiği sanat alanınageçişi irdelenmiştir. İkinci bölüm, ozanın dil sorununu işleyen şiirlerine ayrılmıştır.İrlanda dili ve ekininin yıkımını konu alan dizelerinden örnekler verilerek, Heaney'ninülkenin karşıt toplulukları arasında dil üzerinden bir uzlaşı sağlama arayışı anlatılmıştır.Üçüncü bölüm ozanın, silahlı çatışmaların siyasal nedenlerini araştırdığı ve ekinselşiddeti sorguladığı politik şiirlerini içermektedir. Dinin çatışmaların kaynağına nasıldönüştürüldüğüne değinen dördüncü bölüm, Heaney'nin İrlanda toplumundaki yerleşikdeğerlere başkaldırışını ele alır. Son bölümde ozanın, sanatsal hazzı arayışı anlatılmış veözgürlük tutkusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
A song of repression constantly echoes throughout the poetry of 1995 NobelLaureate Seamus Heaney. The poet has conspicuously reflected the linguistic andcultural destruction, the Irish nation experienced in colonization period, and thereligious, political and economical pressures they have suffered since then. Whileexpressing the social repression, he also tells the posture of the artist under the pressureof traditional values. In each case, he can be said to make a strong stand againstnegative circumstances.The aim of this study is to analyze the revolt of Seamus Heaney, who articulatesthe persecution the Irish endured in their own country, against the current destiny andthe beliefs constricting the freedom of the artist. In this context, the first chapterdiscusses Heaney?s search of his poetic voice and scrutinizes his transition into therealm of art by revolting against the established demands. The second chapter focuseson his poems dealing with language problem. Exemplifying his lines about the collapseof Irish language and culture, Heaney?s quest of creating a national consensus betweenthe opposing social groups through language is eludicated. Chapter three includes hispolitical poems in which he investigates the political reasons of social conflict andinterrogates the cultural violence. The fourth chapter refers to how Christianity turnsinto a nourishing source of conflicts and explains Heaney?s revolt against traditionalvalues in Irish society. In the final chapter, we tell the poet?s search of artistic pleasureand focus on his passion of freedom.