Buzdolabı seçiminde tüketici tercihlerini etkileyen faktörlerin konjoint analizi ile belirlenmesi
Using conjoint analysis to determine consumer?s preferences for refrigerator
- Tez No: 235869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY GİRGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, buzdolabı seçiminde tüketicilerin tercihlerini etkileyen faktörlerin yanı sıra tüketici tercihlerinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Eskişehir'de 15-21 Aralık 2008 tarihleri arasında Media Markt' ta görüşülen 99 cevaplayıcının buzdolabı tercihleri Konjoint Analizi ile incelenmiştir.Cevaplayıcıların tümü ve demografik özelliklere göre oluşturulan tüketici grupları için ayrı ayrı uygulanan Konjoint Analizi ile buzdolabı tercihlerinde önem verilen özellikler ve önem ağırlıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Cevaplayıcıların tümü için yapılan analiz sonucunda kişilerin; enerji sınıfı, buzdolabı tipi, derin dondurucu varlığı, iç tasarım, fiyat, kapasite ve garanti süresine önem verdikleri bulunmuştur. Yaş dışındaki diğer demografik özellikler açısından tüketicilerin buzdolabı tercihinde önem verdikleri özellik sıralamalarında farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the factors that influence the consumers? preferences of choosing refrigarator and also determine whether consumers? preferrences changed according to personal variables. In this study, responses of 99 respondents were analized with Conjoint Analysis in Eskişehir in Media Markt at 15-21 December 2008.Features that are important and importance levels were tried to determine with Conjoint Analysis for whole respondents and for consumer groups that were occured by demographic variables. In this study, the results of Conjoint Analysis for whole respondents revealed that consumers in Eskişehir pay more attention the eco-labeling and then the outer design, presence of no-frost, inner design, price, capacity and guarantee time. Except the group which was occured by age, for the other consumer groups consider important to different ordering features.