İstanbul Altın Borsası ve sermaye piyasasına etkilerı
Istanbul Gold Exchange and the effects to the money market
  1. Tez No: 235882
  2. Yazar: HÜSEYİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL CHAMBERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tarihsel süreç içerisinde altın, bazen para ve madalyon olarak, estetikgörünümüyle mücevher olarak, zor zamanların ve belirsizliklerin bertaraf edilmesiyönüyle yatırım aracı enstrümanı olarak karşımıza çıkan en kıymetli madenkonumundadır. Gelişmekte olan ülkeler arasında önemli bir yere sahip olan altın vekıymetli madenlerin sermaye piyasalarına entegrasyonunun sağlanması ve buenstrümana dair türev araçlarının geliştirilmesi finansal yapının gücü ve derinliğiaçısından önemlilik arz etmektedir.Hazırlanan bu çalışmada altın ile ilgili temel bilgiler, tarihsel süreç, dünya altınpiyasası ve altının Türkiye ekonomisindeki yeri ile tarihsel süreci ele alınarak, 1995yılında kurulan İstanbul Altın Borsası'nın 14 yıllık süreçte sermaye piyasalarına kattığıve gelecekte katmayı düşündüğü piyasalar ve yatırım enstrümanları anlatılmış, bupiyasa ve enstrümanların ekonomik ve finansal yapı içerisinde yarattığı değerler ileişlem hacmi verileri sayısal olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gold in history, sometimes in the form of money, sometimes in the form of amedallion or sometimes simply as jewellery, has been perceived as the most importantmetal which acts as a store of value. Historically, gold has an important role indeveloping countries. Integration of gold trading in to their capital markets willpromote the strength and stability of the financial systems of these developing countries.In this study, we tried to provide fundamental information about the globalgold markets with their history, and specifically Turkish gold market since theestablishment of the İstanbul Gold Exchange in 1995 with figures and details such astransaction volumes.