Understanding the relationship between transformational, transactional leadership and affective commitment, work engagement
Dönüşümsel ve etkileşimsel liderliğin, duygusal bağlılık ve işe bağlılık üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 235920
  2. Yazar: BANU TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BEGÜM ÖTKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Liderlik, örgütsel davranış biliminin en önemli kavramlarından birisidir. Liderin, çalışanların tutum ve davranışı üzerinde çok önemli etkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada dönüşümsel ve etkileşimsel liderlik davranışlarının duygusal bağlılık ve işe bağlılık üzerindeki etkisi incelenmektedir. Çalışanların gözlerinde başarılı olarak algılanan ve çalışanları şirket ve iş ile bütünleştiren özel liderlik tarzları ve davranışları araştırılmıştır. Örnek, farklı Türk şirketlerinde çalışan 163 kişiden anket toplanarak oluşturulmuştur. Çalışma, dönüşümsel ve etkileşimsel liderliğin işe olan bağlılık ile ilişkisini inceleyen ilk çalışma olup ilgili çalışmalara örnek teşkil etmesi bakımından önem taşımaktadır.Araştırmanın sonucu dönüşümsel liderliğin duygusal bağlılık üzerinde orta düzeyde pozitif işe bağlılık üzerinde daha düşük düzeyde pozitif bir ilişki içinde olduğunu göstermiştir. Etkileşimsel liderliğin ise duygusal bağlılık üzerinde düşük seviyede pozitif, işe bağlılık üzerinde orta düzeyde pozitif bir ilişkisi vardır. Ayrıca araştırma, dönüşümsel liderlik davranışlarının duygusal bağlılık, etkileşimsel liderlik davranışlarının ise işe bağlılık üzerinde daha fazla etkisi olduğunu göstermektedir. Son olarak, etkileşimsel liderliğin alt boyutları duygusal bağlılık ve işe bağlılık üzerinde dönüşümsel liderliğin alt boyutlarına göre daha fazla etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Leadership is one of the most challenging concepts when studying and conducting research in the field of organizational behavior. It is obvious that style of the leader has a tremendous influence on the attitudes and behaviors of employees. This study examines the relationship between transformational, transactional leadership behaviors, affective commitment and work engagement. It investigates specific leader behaviors and characteristics that cause leaders to be perceived as successful in the eyes of their followers and make followers identify with their organizations and work. The sample of the study is composed of 163 employees working in different Turkish companies. This is the first study exploring the relationships between transformational leadership, transactional leadership and work engagement, thus making an important contribution to the relevant literature.The results of the study indicate that transformational leadership has positive and moderate level relation with affective commitment and positive and low moderate level relation with work engagement. Transactional leadership has positive and low moderate level relation with affective commitment and positive and moderate level relation with work engagement. The study shows that transformational leadership explains the greater amount of variance on affective commitment than transactional leadership. However, transactional leadership explains the greater amount of variance on work engagement than transformational leadership. Additionally, it shows that dimensions of transactional leadership explain greater amount of variance on affective commitment and work engagement than dimensions of transformational leadership.