The rise of far-right populism in Türkiye: The case of the Zafer Party in 2023 election
Türkiye'de aşırı sağ popülizmin yükselişi: 2023 seçimlerinde Zafer Partisi örneği
  1. Tez No: 908191
  2. Yazar: EMRAH UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ERTAN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Zafer Partisi'nin ortaya çıkışını ve 2023 Genel Seçimleri'ndeki Aşırı sağcı popülist söylemine odaklanarak Türk siyaseti üzerindeki etkisini incelemektedir. 1980'lerden bu yana küreselleşme, bölgesel çatışmaları ve göçü şiddetlendirmiş, dünya genelinde popülist ve milliyetçi hareketleri körüklemiştir. Türkiye'de ise özellikle Suriye'den gelen kitlesel göç, siyasi manzarayı önemli ölçüde değiştirmiş ve sağ popülizmin yükselişine katkıda bulunmuştur. 2021 yılında Ümit Özdağ tarafından kurulan Zafer Partisi, bu dinamiklerden yararlanmış ve güçlü bir milliyetçi ve göçmen karşıtı retorik vurgusu yapmıştır. Bu çalışma, Zafer Partisi'nin kurucu manifestosunu, gazeteleri ve medya yansıması olarak Youtube seçim mitinglerini tematik ve içerik analizi yöntemleri ile inceleyerek, partinin 2023 seçim kampanyasındaki siyasi stratejileri ve ideolojik duruşunu, söylemlerinin aşırı sağ popülizmle ilişkisini ve Türk milliyetçiliğinin göç karşıtı boyutuna katkısını anlamayı amaçlamıştır. Bu inceleme ile birlikte partinin ideolojik temellerini, söyleminin evrimini ve seçim başarılarını anlamayı hedeflemektedir. Araştırma, seçmenlerle yankı bulan üç temel temayı Göçmen Karşıtlığı ve Milliyetçilik, Atatürk İlke ve İnkılaplarına Bağlılık ve Yolsuzlukla Mücadele belirlemektedir. Bu temalar, özellikle göç ve ulusal kimlik konularında yaygın olan kamuoyu endişeleriyle partinin stratejik uyumunu yansıtmaktadır. Bulgular, küresel olarak yükselişte olan aşırı sağ popülizminin etkisinin Türkiyede de özellikle bu seçim sürecinde görüldüğü gözlemlenmiştir. Zafer Partisi'nin 2023 seçimlerindeki etkisini büyük ölçüde oluşturduğu aşırı sağ karekterli popülist söylemlerinden aldığı gözlemlenmiştir. Bu söylemler sadece partinin etkisini artırmakla kalmamış aynı zamanda ilgili seçim dönemininde ana söylem konularından olduğu gözlemlenmiştir. Zafer Partisi'nin 2023 seçimlerindeki rolüne ilişkin bu analiz, Türkiye'de göçmen karşıtlığına dayanan aşırı sağcı popülist siyaseti hakkında öngörüler sunmaktadır. Bulgular Türk siyasi tarihinde göç ve göçmen karşıtı, aşırı sağcı söylemlerin gündemde olacağını gözlemlemiştir. Bu çalışma, Türkiye'nin değişen siyasi atmosferinde milliyetçilik ve siyasi yeniden hizalanma üzerine devam eden tartışmalara katkıda bulunmakta ve bu bakış açısıyla, Zafer Partisi'nin seçim başarısına yol açan dinamikleri aydınlatmakla kalmayıp, aynı zamanda çağdaş Türk siyasetini şekillendiren güçlerin daha geniş bir anlayışını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the emergence of the Zafer Party and its impact on Turkish politics by focusing on its far-right populist discourse during the 2023 General Elections. Since the 1980s, globalization has exacerbated regional conflicts and migration, fueling populist and nationalist movements worldwide. In Türkiye, the mass migration from Syria has significantly altered the political landscape, contributing to the rise of right-wing populism. Founded in 2021 by Ümit Özdağ, the Zafer Party has capitalized on these dynamics, emphasizing a strong nationalist and anti-immigration rhetoric. This study aims to analyze the Zafer Party's founding manifesto, newspaper coverage, and YouTube election rallies as representations of its media presence through thematic and content analysis methods. It seeks to understand the party's political strategies and ideological stance during the 2023 election campaign, its relationship with far-right populism, and its contribution to the anti-immigration dimension of Turkish nationalism. By doing so, the research aims to shed light on the party's ideological foundations, the evolution of its discourse, and the factors underlying its electoral success. The study identifies three key themes that resonate with voters: Anti-Immigration and Nationalism, Commitment to Atatürk's Principles and Reforms, and Combatting Corruption. These themes reflect the party's strategic alignment with public concerns, particularly those surrounding migration and national identity.The findings reveal that the influence of the globally rising far-right populism was also evident in Türkiye, particularly during this election period. The Zafer Party's impact on the 2023 elections was largely driven by its far-right populist discourse. These narratives not only amplified the party's influence but also emerged as one of the dominant themes of the electoral period. This analysis of the Zafer Party's role in the 2023 elections provides insights into far-right populist politics rooted in anti-immigration sentiment in Türkiye. The findings suggest that immigration and anti-immigration far-right rhetoric will remain significant themes in Turkish political discourse. This study contributes to ongoing debates on nationalism and political realignment within Türkiye's evolving political landscape. In doing so, it not only sheds light on the dynamics that facilitated the Zafer Party's electoral success but also offers a broader understanding of the forces shaping contemporary Turkish politics.