Ulusal bir insan hakları kurumu oluşturma sürecinde Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı
Prime Ministry Human Rights Presidency
- Tez No: 235957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL K. BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnsan hakları, yüksek bir medeniyet projesidir. Türkiye'nin bu yüksek düşünceyi ulusal bir hedef haline getirmesine rağmen bu konudaki müesseselerini yeterince oluşturamamıştır. Ulusal bir insan hakları kurumunun olşuturulması acil bir gerekliliktir.Paris Prensipleri çerçevesinde oluşturulacak ulusal bir insan hakları kurumunu sürecinde Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, önemli bir köşe taşı teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
After all it is not possible to make mention of a qualified national human rights organization in our contry. İn tihis context, it is possible and essential to support the Prime Ministry Human Rights Presidency having both organizational and implementation experience by a“Consultative Committee”with decision making and supervision function so as to bring its position within the government in respect of its organizational and financial structure in compliance with the“criteria of national human rights organization”.