Yabancı sermayenin serbest dolaşımı ve AB Türkiye ilişkileri
Free movemenet of foreign invesment capital and relations between Turkey and European Union
- Tez No: 235964
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Küresel ekonomide 1980'lerin sonlarında yaşanan gelişme ile büyük önem kazanan Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları, günümüzde gelişmekte olan ülkelerin kalkınmakta kullandıkları en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Bölgesel entegrasyonlarla hızla gelişen Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları, Avrupa Birliği'nde de tek Pazarla Hız kazanmış birlik içi entegrasyonun temel aracı olmuştur. Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişki de Doğrudan yabancı sermaye yatırımları açısından önemlidir. Bu çalışmada Birinci bölümde, çalışmanın alt yapısını hazırlamak bakımından Doğrudan Yabancı Sermaye yatırımlarının tarihçesi, Çok Ulusu Şirketler ve doğrudan yatırım teorilerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, Avrupa Birliği'nde Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarına yer verilmiştir. Üçüncü son bölümde ise Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımları, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Foreign Direct Investment Capital which has gained high significance by the formations in the Global Economy in the late 1980s is one of the most crucial tools used currently by developing countries. Foreign Direct Investment Capitals, rapidly growing with local integrations, have gained momentum also in the single market of the European Union and become the basic means of integration within the union. Relation between European Union and Turkey also has a cardinal role in terms of Foreign Direct Investment Capital. In the first part of this study , The History of Foreign Direct Investment Capital ,Multinational Companies and Direct Investment Theories have been handled in order to prepare a base to the study. In the third and last part, Foreing Direct Investment Capital and relation between European Union and Turkey have been accetuated.