Media regulations in European Union and the role of competition rules
Avrupa Birliği'nde medya düzenlemeleri ve rekabet kurallarının etkisi
  1. Tez No: 235965
  2. Yazar: DEFNE MORALI
  3. Danışmanlar: DR. A. SELİN ÖZOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği'ndeki medya düzenlemelerini açıklamış ve rekabet hukuku kurallarının bu düzenlemelere olan etkisini incelemiştir. Medyanın ekonomik altyapısı da ele alınarak devlet elindeki televizyon yayıncılığı ile özel sektörün işlettiği televizyon yayınları, bu işletmelerin demokrasi ve çok seslilik açısından etkileri incelenmiştir. Avrupa medyası ve televizyon yayıncılığındaki düzenlemelerin yanı sıra Türk televizyon yayıncılığı da genel olarak ele alınmıştır. Medya hukukundaki düzenlemeler, devlet ve özel sektör televizyon yayıncılığı bu çalışmanın temel başlıklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work has defined the media regulations in European Union and the effect of the competition rules to these regulations. Together with the economic infrastructure of media, the public service broadcasting, private broadcasting and the effects of this dual broadcasting on plurality and democracy is deeply examined. On the other side, Turkish broadcasting is examined very broadly. Media regulations in EU, private and public service broadcasting regulations and the concerns of plurality are the core headings of this study.