Strindberg'in 'Rüya oyunu'nun Freudyen yaklaşımla okunması
Reading Strindberg's 'A dream play' with Freudyen approach
- Tez No: 430500
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde August Strindberg'in“Rüya Oyunu”nun freudyen rüya yorumu ve sembol analizi üzerinden çözümlenmesi hedeflenmiştir. Bu sebeple öncelikle Sigmund Freud'un psikanalizinin temel kavramlarına değinilmiştir. Bu kavramlar ve rüya yorumunun özellikleri ışığında freudyen edebi metin analizinin nasıl yapılması gerektiği anlatılmıştır. Freudyen edebi metin analizi, yazarın yaşamını, yazımında etkisi olan yaşadıklarını ve geçmişle olan bağlantısını yakalayarak metnin çözümlenmesini içerir. Oyun, August Strindberg'in yaşamı, oyunu yazamasında etkili olan inferno krizi dönemi ve karısı Harriet'la olan ilişkisi üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Strindberg's A Dream Play with the freudian dream Interpretation method and symbol analysis. Therefore first the basic concepts of psychoanalysis are introduced. In the light of these concepts an explanation on how Freudian literature text analysis should be carried out is given. Freudian literature text analysis includes the author's life, author's life experiences which affected his writing and author's connection with his past. The play is analyzed over August Strindberg's life, his inferno crisis that affected his writing and his relationship with his wife Harriet.