Yanıklı hastalarda yoganın benlik saygısı ve beden algısına etkisi
The effect of yoga on burn patients self-esteem and body image
  1. Tez No: 502021
  2. Yazar: AHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SARITAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırma, yanıklı hastalarda yoganın benlik saygısı ve beden algısına etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal Metod: Bu araştırma ön test, son test kontrol gruplu yarı deneme modelinde yapıldı. Araştırmanın evrenini İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM) Erişkin Yanık Ünitesi (EYÜ)'ndeki hastalar oluşturdu. Evrenden olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemiyle seçilen 55 deney, 55 kontol olmak üzere 110 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırma Aralık 2016-Nisan 2018 tarihleri arasında tamamlandı. Araştırmanın verileri Mart 2017-Aralık 2017 tarihleri arasında toplandı. Veriler Kişisel Tanıtıcı Form, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Beden Algısı Ölçeği kullanılarak toplandı. Deney grubundaki hastalara araştırmacı tarafından dört hafta süreyle haftanın üç günü 30 dakikalık yoga uygulaması yapıldı. Ortalama, standart sapma, ki-kare, bağımsız gruplarda ve eşleştirilmiş gruplarda t testi verilerin analizinde kullanıldı. Bulgular: Yoga uygulamasından sonra deney grubunun benlik saygısı puan ortalamasında istatistiksel olarak önemli bir artış tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
DaAim: This research was conducted to determine the effect of yoga on burn patients self-esteem and body image. Materials and Method: The research was carried out in a quasi-experimental desingn model with pre-test post-test control group. The population of the research was consisted of patients at İnönü University Turgut Özal Medical Center Adult Burn Unit. The sample consisted of 110 patients (55 in experimental group, 55 in control group) selected from this populatin using the improbable random sampling method. The research was conducted December 2016-April 2018. Data were collected between March 2017-December 2017. The data were collected using the Personal Identification Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, and the Body Image Scale. A 30-minute yoga practice was performed to the experimental group three days a week for four weeks by the researcher. İn the data analysis; mean, standard deviation, chi-square, independent sample t test and paired t test were used. Findings: After the yoga intervention, a statistically significant increase in the self-esteem mean score of the experimental group was determined (p0.05).