Multipl myelom hastalarında renal fonksiyon testlerinin karşılaştırılması
Compression of renal function tests in multiple myeloma patients.
- Tez No: 236131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A.GÖRKEM MUNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada multipl myelom (MM) hastalarında total protein (TP), albumin, sistatin C, beta 2 mikroglobulin (B2M), kreatinin klirensi (KK) ve N-asetil ß-D glukozaminidazı (NAG) ölçerek böbrek fonksiyonunu değerlendirmeyi amaçladık. Hasta grubu olarak yeni tanı konmuş 21 MM hastası (13 erkek, 8 kadın) ve kontrol grubu olarak 21 sağlıklı birey (13 erkek, 8 kadın) çalışmaya dahil edildi. Hasta grubunun tedavi öncesi ve sonrası ile kontrol grubunda serumda TP, albumin, kreatinin, B2M, sistatin C, 24 saatlik idrarda KK ve NAG ölçülerek istatistiksel olarak düzeyleri karşılaştırıldı. Hastaların tedavi öncesi TP (%71.4), kreatinin (%33.3), üre (%61.9), B2M (%100), sistatin C (%57.1), NAG (%52.3) düzeyleri kontrol grubuna göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı yüksek iken, albumin (%47.6) ve KK (%52.3) düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Hasta grubunda yüksek olan TP (%100), kreatinin (%75), üre (%62.5), sistatin C (%57.1) ve NAG (%71.4) düzeyleri tedavi sonrası istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldı. Hasta grubunda düşük olan albumin (%83.3) düzeyleri tedavi sonrası istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. B2M (%100) düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmasına rağmen normalden yüksekti. Hastaların tedavi sonrası üre (%21.4), B2M (%100.0), sistatin C (%21.4) ve NAG (%14.3) düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı yüksek iken, albumin (%7.1) düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate renal functions in multiple myeloma (MM) patients by measuring total protein (TP), albumin, creatinine, urea, creatinine clearance (CrCl), cystatin C, beta 2 microglobulin (ß2M), N-acetyl-ß-D-glucosaminidase (NAG). Twenty one (13 male, 8 female) new diagnosed MM patients and twenty one (13 male, 8 female) healthy individuals as a control group included in this study. Before and after the treatment of MM patients and control group in serum TP, albumin, creatinine, urea, cystatin C, ß2M levels, in 24 hours urine CrCl and NAG levels were measured and compared statistically. In MM patients while TP (%71.4), creatinine (%33.3), urea (%61.9), cystatin C (%57.1), ß2M (%100.0), NAG (%52.3) levels before treatment were significantly statistically higher, albumin (%47.6) and CrCl (52.3) levels were found significantly statistically lower compared to control group. Increased levels of TP (%100), creatinine (%75), urea (%62.5), cystatin C (%57.1), NAG (%71.4) in MM patients before treatment were significantly statistically decreased after treatment. Decreased levels albumin (%83.3) before treatment of MM patients were significantly statistically increased after the treatment. ß2M (%100.0) levels after treatment significantly statistically lower than before treatment but ß2M levels were significantly statistically statistically higher than normal level. In the MM patient while urea (%21.4), cystatin C (%21.4), ß2M (%100.0), NAG (%14.3) levels after treatment were significantly statistically higher than the control group, albumin (%7.1) levels after treatment was significantly statistically lower compared to control group.