Primer açık açılı glokomlu ve psödoeksfoliasyon glokomlu gözlerde retinal hassasiyet ile retina damar dansitesi arasındaki ilişkinin mikroperimetri, standart otomatik perimetri ve optik koherens tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between retinal sensitivity and retinal vessel density in eyes with primary open-angle glaucoma and pseudoexfoliation glaucoma using microperimetry, standard automated perimetry, and optical coherence tomography angiography
- Tez No: 816393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NUR TOPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Primer açık açılı glokomlu (PAAG) ve psödoeksfoliasyon glokomlu (PEG) gözlerde retinal hassasiyet ile retina damar dansitesi arasındaki ilişkinin mikroperimetri (MP), standart otomatik perimetri (SAP) ve optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 25 PAAG'li hastanın 42 gözü, 13 PEG'li hastanın 22 gözü ve 14 sağlıklı kontrol bireylerinin 25 gözü dahil edildi. Tüm olgulara görme keskinliği ve ön segment muayenesi, merkezi kornea kalınlığı ve göz içi basıncı ölçümü, gonyoskopi ve sonrasında dilate arka segment muayenesi yapıldı. Tüm hastalar ve sağlıklı kontrol grubuna Humprey otomatik perimetri cihazı ile 30-2 görme alanı testi uygulandı. MP-1 mikroperimetri cihazı (Nidek) ile santral 10⁰'lik alanda retina hassasiyeti, fiksasyon stabilitesi ve lokasyonu ölçüldü. Optik koherens tomografi (OKT) ile retina sinir lifi tabakası (RSLT), optik sinir başı (OSB) ve ganglion hücre kompleksi (GHK) kalınlığı ölçüldü. Optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile maküler yüzeyel ve derin kapiller pleksus (YKP, DKP) parafoveal damar dansitesi (PFDD) ve radyal peripapiller kapiller damar dansite ölçümleri (RPK-DD) yapıldı (AngioVue,OptoVue).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate the relationship between retinal sensitivity and retinal vascular density in patients with primary open-angle glaucoma (POAG) and pseudoexfoliative glaucoma (PXG) using microperimetry (MP), standard automatic perimetry (SAP), and optical coherence tomography angiography (OCTA) Materials and Methods: While 42 eyes of 25 POAG patients and 22 eyes of 13 PEG patients formed the basis of study group, 25 eyes of 14 healthy individuals formed the control group. All participants underwent visual acuity measurement, anterior segment examination, central corneal thickness measurement, intraocular pressure measurement, gonioscopy, and a subsequent dilated posterior segment examination. All patients and a healthy control group underwent a 30-2 visual field test using a Humphrey Automatic Perimetry. Retinal sensitivity, fixation stability, and localization were measured in the central region of 10 degrees using an MP-1 microperimetry device (Nidek). We used optical coherence tomography (OCT) to measure the thickness of the retinal nerve fiber layer (RNFL), optic nerve head (ONH), and ganglion cell complex (GCC). Measurements of parafoveal vascular density (PFVD) of the macular superficial and deep vascular plexus (SVP, DVP) and radial peripapillary capillary density (RPC-VD) carried out by optical coherence tomography angiography (OCTA) (AngioVue, OptoVue).