Erken dönem romatoid artrit tanısında dinamik kontrastlı manyetik rezonans görüntülemenin etkinliği
The efficacy of contrast enhanced dynamic mri in the diagnosis of early rheumatoid arthritis
- Tez No: 236191
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN SABİR AKKOYUNLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Romatoloji, Radiology and Nuclear Medicine, Rheumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, el ve el bileklerinde poliartriti olan ve klinik olarak erkendönem RA tanısı düşünülen olgulara dinamik kontrastlı MRG (DKMRG)yöntemi uygulayarak sinovit, tenosinovit, kemik ödemi ve kemik erozyonubulgularını saptamak ve bu bulguları klinik takip sonuçları, bazı laboratuarbulgular ve statik MRG bulguları ile kıyaslayıp, erken RA tanısında dinamikkontrastlı MRG etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır.Klinik olarak erken dönem romatoid artrit düşünülen 40 olgunun (33kadın, 7 erkek ortalama yaş 41±10yıl) el ve el bileğine statik MR ve IVkontrast enjeksiyonu sonrası DKMRG ile inceleme yapıldı. Kırk olgunun 28(%70)'inde DKMRG ile sinovit bulgusu saptandı. DKMRG ile sinovit saptanan28 olgudan 21 (%75)'ine klinik olarak erken dönem romatoid artrit tanısıkonuldu. Statik MRG bulguları ile DKMRG bulguları karşılaştırıldığında;DKMRG'nin erken RA'yı saptamada daha duyarlı bir yöntem olduğu bulundu.Erken RA tanısında özgüllüğü yüksek anti-CCP antikoru ile DKMRG'dekisinovit bulgusu istatistiksel olarak uyumlu bulundu. Bu yöntem ile tendonkılıfındaki sinoviyal kontrastlanma gösterilerek tenosinovit teşhis edildi. Kemikkisti ile kemik erozyonunun ayırımında DKMRG ile kontrastlanma pikisaptanıp iki bulgu arasında ayırımın yapılabileceği bulundu. İncelenen bazılaboratuar değerleri (RF, CRP, sedim) ve DAS 28 hastalık aktivite skoru ileDKMRG bulgularımız arasında uyum tespit edilmedi.Sonuç olarak; DKMRG yöntemi erken RA olgularının el ve el bileğindekisinovit bulgusunu saptayıp tanının erken dönemde konulmasında faydalıolabilir. Özellikle erken RA'da eklem değişikliklerinin tespitinde direkt grafiduyarlılığı düşük olduğu için, DKMRG bulguları hastalık tanısında kullanılanARA kriterlerindeki radyolojik kriterleri içinde önemli bir yer bulabilir. RA'nıntanısının erken dönemde konulması ile de tedaviye erken başlanıp hastalığınileriki döneminde gelişebilecek deformiteler önlenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the efficacy of contrastenhanced dynamic MRI (CEDMRI) in the diagnosis of early rheumatoidarthritis in patients with polyarthritis of hands and wrists. Synovitis,tenosynovitis, bone oedema and bone erosions determined by contrastenhanced dynamic MRI were compared with static MRI, clinical andlaboratory findings.Static and CEDMRI were performed to hands and wrists of 40 patients(33 women, 7 men; mean age: 41±10 years) suspected clinically as earlyrheumatoid arthritis. Synovitis was found in 28 of 40 patients (%70) who weretaken for the study group. Of these 21 of 28 (%75) patients were diagnosedas early rheumatoid artritis clinically. CEDMRI was found more sensitive inthe diagnosis of early rheumatoid arthritis when compared with static MRI.Anti-CCP antibody, which is highly specific for early rheumatoid arthritis,shown a significant statistical relation with synovitis determined by CEDMRI.On the other hand CEDMRI was found to be more sensitive in the diagnosisof tenosynovitis which is determined by the contrast enhacement of thesynovial tendon sheath. Differentiation between bone cysts and erosions alsocould be done by calculating the contrast peak enhancement of the tendonsheath. There were no significant statistical relationship between CEDMRIfindings and RF, CRP, ESR and DAS 28 disease activity score.In conclusion, CEDMRI could be a useful diagnostic modality in theearly assessment of RA by determining synovitis in the hands. Due to therelative low sensitivity of direct radiography in determining early joint changesCEDMRI findings can take an important part within the diagostic radiologicalcriteria of RA which in turn will help in the early diagnosis and treatment sothat may prevents the complication of the disease in the future.