Esmolol, fentanil ve lidokainin ProSeal laringeal mask airway yerleştirme kalitesi üzerine etkisi
The effects of esmolol, fentanyl and lidocaine on quality of Proseallarengeal mask insertion.
- Tez No: 236265
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR İSKENDER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bugüne kadar Proseal laringeal maske havayolu (PLMA) yerleştirilmesi için uygun koşulları sağlayan anestezik yöntem üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada tiyopental ile birlikte uygulanan esmolol, fentanil ve lidokainin PLMA yerleştirilmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: Üniversite Etik kurul onayı alındıktan sonra Amerikan Anestezi Topluluğu (ASA) kriterlerine göre grup I-II olan, 18 -60 yaş arası, 75 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara 0.04 mg/kg IV midazolam ile premedikasyon yapılmıştır. 3 dakikalık preoksijenizasyonu takiben, Grup-1'e 2mg / kg esmolol, grup-2'ye 1.5 ?g/kg fentanil ve Grup-3'e 1mg/kg lidokain 2 dakika içerisinde IV verilmiştir. 30 saniye sonra anestezi indüksiyonu için 5 mg / kg tiyopental IV verilmiştir. Anestezi idamesinde, %50 oksijen içerisinde %50 hava ve % 2 sevofluran kullanılmıştır. Tiyopental enjeksiyonundan 90 saniye sonra PLMA yerleştirilmesi için ilk deneme yapılmıştır. Hastaların çene gevşemesi (yok / orta derecede/ belirgin), yerleştirme kolaylığı (kolay/zor/imkansız), öksürme/öğürme (yok / orta derecede/ belirgin), yutkunma (yok/orta derecede/belirgin), kol ve baş hareketi(yok/orta derecede/belirgin) ve laringospazm üçlü skala ile değerlendirildi. Sistolik kan basıncı(SKB), diyastolik kan basıncı(DKB), ortalama kan basıncı (OKB) ve kalp tepe atımı (KTA) indüksiyondan önce ve PLMA yerleştirilmesinden bir, üç, beş, yedi ve on dakika sonra kaydedilmiştir. Görülen tüm yan etkiler anestezi süresince kaydedilmiştir.Sonuç: 3 gruptada demografik veriler arasında fark bulunmamıştır. Çene gevşemesi ve PLMA yerleştirme konforu esmolol verilen grupta en iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Many studies have been made to find out the anesthetic management providing adequate conditions for proseallaryngeal mask airway (PLMA) insertion. In this study, we aimed to compare the effects of esmolol, fentanyl and lidocaine, co-administered with thiopental, for PLMA insertionMethods: After obtaining University Ethical Committee approval, 75 patients aged 18 ? 60 years, American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status I-II were included to the study. Midazolam 0.04 mg/kg IV was given approximately 5 min before induction. Following 3 minutes of preoxygenation, group 1 received 2 mg/kg esmolol, group 2 received 1.5 µg/kg fentanyl and group 3 received 1 mg/kg lidocaine in 2 minutes. 30 seconds later, thiopental 5 mg/kg was administered for induction. For the maintenance of anesthesia, we used 50% air and 2 % sevoflurane in oxygen. 90 seconds after thiopental injection, first attempt for PLMA insertion was made. Six variables were noted on a 3-point scale: jaw relaxation (nil/slight/gross), easy of insertion (easy/difficult/impossible), swallowing (nil/slight/gross), coughing/gagging (nil/slight/gross), limb/ head movement (nil/slight/gross) and laryngospasm (nil/slight/gross). Systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressures (DBP), mean blood presure (MBP), and heart rates (HR) were recorded pre-induction, immediately after PLMA insertion, three, five, seven and ten minutes after PLMA insertion. All side effects were noted during anesthesiaResults: The 3 groups were demographically similar.