A Digital high voltage electrostatic voltmeter
Dijital elektrostatik yüksek gerilim voltmetresi
  1. Tez No: 23628
  2. Yazar: NEJAT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRZAHAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
öz dijital elektrostatik yüksek gerilim voltmetresi YAVUZ, Nejat Yüksek Lisans Tezi, Elektrik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mirzahan Hızal Eylül, 1992, 88 Sayfa. Bu tezde yüksek gerilimlerin okunmasında kullanılan bir voltmetre tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu voltmetrede elektrik alanı ölçümünün kuvvet ölçümüne transferi için, yatay bir eksen üzerine monte edilen biri sabit diğeri hareket edebilen paralel elektrotlar kullanılmıştır. Elektrostatik kuvvet hassas bir yayla dengelenmiş olup hareket miktarı optik bir kodlayıcı vasıtasıyla algılanmıştır. 0. 18° lik hassasiyeti olan optik kodlayıcıdan alınan bilgi koaksiyel bir kablo aracılığı ile elektronik sayıcı ünitesine gönderilerek okunmuştur. Sistemdeki doğrusal olmayan tüm etkiler kalibrasyon yoluyla ortadan kaldırılarak pratik kullanımı olan bir voltmetre elde edilmiştir. Değişik elektrot aralıkları için yapılan ölçümlerin teorik değerlerle uyum içinde olduğu gözlenmiştir.öz dijital elektrostatik yüksek gerilim voltmetresi YAVUZ, Nejat Yüksek Lisans Tezi, Elektrik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mirzahan Hızal Eylül, 1992, 88 Sayfa. Bu tezde yüksek gerilimlerin okunmasında kullanılan bir voltmetre tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu voltmetrede elektrik alanı ölçümünün kuvvet ölçümüne transferi için, yatay bir eksen üzerine monte edilen biri sabit diğeri hareket edebilen paralel elektrotlar kullanılmıştır. Elektrostatik kuvvet hassas bir yayla dengelenmiş olup hareket miktarı optik bir kodlayıcı vasıtasıyla algılanmıştır. 0. 18° lik hassasiyeti olan optik kodlayıcıdan alınan bilgi koaksiyel bir kablo aracılığı ile elektronik sayıcı ünitesine gönderilerek okunmuştur. Sistemdeki doğrusal olmayan tüm etkiler kalibrasyon yoluyla ortadan kaldırılarak pratik kullanımı olan bir voltmetre elde edilmiştir. Değişik elektrot aralıkları için yapılan ölçümlerin teorik değerlerle uyum içinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A DIGITAL HIGH VOLTAGE ELECTROSTATIC VOLTMETER YAVUZ, Nejat M. S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mirzahan Hizal September, 1992, 88 pages. In this study, a HV measuring voltmeter is designed and realized. The basic principle of this type of voltmeters depends on transformation of electric field measurement to force measurement. This is achieved by installing two parallel electrodes on a horizontal bases where one of them is fixed and the other one allowed to move. Electrostatic force of attraction is balanced by a precision spring. The displacement of the mobile electrode is sensed by means of an optical shaft encoder. The digital information from the encoder with 0. 18° resolution is transmitted to the electronic counter via a coaxial cable and indicated on A LED display. The system is calibrated with its all nonlinearities for the purpose of obtaining a practical voltmeter. The measurements obtained are found in agreement with the theoretical results. iiiABSTRACT A DIGITAL HIGH VOLTAGE ELECTROSTATIC VOLTMETER YAVUZ, Nejat M. S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mirzahan Hizal September, 1992, 88 pages. In this study, a HV measuring voltmeter is designed and realized. The basic principle of this type of voltmeters depends on transformation of electric field measurement to force measurement. This is achieved by installing two parallel electrodes on a horizontal bases where one of them is fixed and the other one allowed to move. Electrostatic force of attraction is balanced by a precision spring. The displacement of the mobile electrode is sensed by means of an optical shaft encoder. The digital information from the encoder with 0. 18° resolution is transmitted to the electronic counter via a coaxial cable and indicated on A LED display. The system is calibrated with its all nonlinearities for the purpose of obtaining a practical voltmeter. The measurements obtained are found in agreement with the theoretical results. iii