Obez çocuklarda ventrikül fonksiyonlarının doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the ventricular functions in the obese children by tissue doppler echocardiography
- Tez No: 236281
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF RUHİ ÖZYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çocukluk çağı obezitesi erişkin dönemde kardiyovasküler hastalık gelişme riski açısından en önemli belirleyicidir. Obezite sol ventrikül hipertrofisi ve kardiyak fonksiyon bozukluğuna yol açabilmektedir. Doku doppler ekokardiyografi miyokardın sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını değerlendirilmesine yarayan yeni bir yöntemdir. Bu çalışma çocukluk çağı obezitesinin ventrikül fonksiyonlarına etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı.Bu amaçla 65 obez çocuk ile 35 sağlıklı çocukta konvansiyonel ve doku doppler ekokardiyografi ile kardiyak fonksiyonlar değerlendirildi. Gruplar arasında yaş, boy ve cinsiyet açısından farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The development of obesity in childhood is a major determinant of cardiovascular risk later in life. Obese children are predisposed to left ventricular hypertrophy and cardiac dysfunction. Tissue doppler echocardiography is a new method which allows assessment of systolic and diastolic functions of myocardium. The aim of this study was to invastigate the impact of childhood obesity on ventricular functions using the conventional and tissue doppler echocardiography.Sixty-five obese chidren were examined by conventional and tissue doppler echocardiography and compared with 35 laen controls. No differences were evident between lean and obese children in age,height, and gender (p>0.05).