Vitreusta yaşa bağlı oluşan dejeneratif değişikliklerin kantitatif MRG ölçümleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of ege related degenerative changes in vitreous with quantitative MRI measurements
  1. Tez No: 236283
  2. Yazar: TAYFUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEMAL FIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Vitreus temel olarak kollojen, hyaluronik asit ve sudan oluşur. Total hacminin yaklaşık % 98-99'u sudur (165). Vitreusta yaşa bağlı olarak likefaksiyon oluşur. Retinal yırtık ve dekolmana yol açan birçok hastalığın patogenezinde de likefaksiyonun yattığı bilinmektedir (166,167,168). Bu çalışmayı planlarken yaşa bağlı vitreusta oluşan histopatolojik değişikliklerin konvansiyonel MRG ve difüzyon ağırlıklı görüntüler üzerindeki olası etkilerini araştırmayı amaçladık. Yaşa bağlı oluşan ana değişikliğin likefaksiyon olduğunu ve bununda proton relaksasyon zamanı ve ADC ölçümleri üzerinde etkileri olacağını varsaydık.Bu çalışma kriterler uygun olan 52'si kadın, 53'ü erkek toplam 105 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Olguların yaşları 6 ile 84 arasında değişmekteydi. Olgular yaş gruplarına göre 0-20 yaş (n: 26), 21-40 yaş(n: 31), 41-60 yaş(n: 24), 60 yaş ve üzeri(n: 24) olacak şekilde dört gruba ayrıldı. . Hikayesinde hipertansiyon, diabetes mellitus, göz travması ve cerrahisi olmayanlar çalışmaya dahil edildi. Oftalmolojik muayenede, hastanın düzeltilmemiş ve düzeltilmiş görme keskinlikleri, biomikroskobik muayeneleri, oküler tansiyonları ve fundus muayenelerini yapıldı. Biz çalışmamızda aksiyal T1 ağırlıklı, T2 ağırlıklı ve DAG görüntülerini kullandık. Görüntülemeler ana manyetik alanı 1.5 tesla, gradyent gücü 32 mTesla/m olan süper iletken manyetik rezonans görüntüleme cihazı (Gyroscan Intera Master, Philips Medical Systems, Best, Hollanda) ile kafa sargısı kullanılarak yapıldı.Görüntü analizi iki radyolog tarafından gerçekleştirildi. . Elde edilen T1 ağırlıklı, T2 ağırlıklı ve difüzyon ağırlıklı görüntülerde lensin izlendiği iki ardışık kesit seçildi. Ekran üçe bölünerek bu sekanslar sırasıyla T2 ağırlıklı , T1 ağırlıklı, DAG olacak şekilde yan yana yerleştirildi. T2 ağırlıklı görüntülerde lensin 3 mm gerisine 50-60 mm²' lik ilgi alanı (ROI) elle yerleştirildi. İstatistiksel analizde Kolmogorov-Smirnov,Pearson Ki-Kare,Tek Yönlü Varyans Analizi En Küçük Önemli Fark Yöntemi (LSD) ve Unpaired t testleri uygulandı.Çalışmamızda yaptığımız T1 ölçümleri göz önüne alındığında ikinci grup ile dördüncü grup (p=0.004 ) ve üçüncü grup ile dördüncü grup (p=0.0001) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. 2. grupta ortalama T1 değeri 239.02 (SS: 34.23) iken 4. grupta ortalama T1 değeri 254.07 (SS: 36.08); 3. grupta ortalama T1 değeri 254.07 (SS: 36.08) iken 4. grupta ortalama T1 değeri 254.07 (SS: 36.08) olarak ölçülmüş olup yaş grupları arttığında T1 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı artış mevcuttur. T2 ölçümlerinde ise birinci grup ile dördüncü grup (p=0.006) ve ikinci grup ile dördüncü grup (p=0.003) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar mevcuttur. 1. grupta ortalama T2 değeri 1640.61 (SS: 181.53) iken 4. grupta ortalama T2 değeri 1542.91 (SS: 171.65); 2. grupta ortalama T2 değeri 1644.62 (SS: 147.32) iken 4. grupta ortalama T2 değeri 1542.91 (SS: 171.65) olarak ölçülmüş olup yaş grupları arttığında T2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı azalma mevcuttur. ADC ölçümlerinde ise yaş grupları arsında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır.Bu çalışma ile konvansiyonel MRG'ye ek olarak yapılacak T1 ve T2 sinyal ölçümlerinin vitreus likefaksiyonuna bağlı viskositenin ölçülmesinde ek katkı sağlayacağı sonucuna vardık. ADC ölçümlerinin ise vitreusta oluşan viskositedeki azalmayı yansıtmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
In our study, considering the T1 measurements statistically significant difference has been detected between second and fourth group (p=0.004) and between third and foyrth group (p=0.0001). Mean T1 value in 2. group 231.04 (SS:49.77) while it is 254.07 (SS: 36.08) in 4. group. Mean T1 values in 3. versus 4. groups were measured as respectively 222.10 (SS:41.37) and 254.07 (SS:36.08). A statistically significant increasement in T1 values has been found with the increasing age. T2 measurements of 1 and 4. , 2 and 4. groups statistically significant difference has been detected. Mean T2 values in 2. versus 4. group were respectively as 1644.62 (SS:147.32) and 1542.91 (SS:171.65) and a statistically significant decreasment in T2 values has been found with the increasing age. No statistically significant difference has been detected among the age groups ADC measurements.İn this study we concluded that additional T1 and T2 signal measurements with convantional MRI can be used to measure the viscosityl due to vitreus liquefaction and that the ADC measurements do not reflect the decreatment of viscosity in vitreus.