Renal iskemi reperfüzyon hasarı (İRH) modelinde sulfosalazinin renal ve uzak organ hasarı üzerine etkileri
The effects of sulphasalazine on renal and end organ damage in the renal ischemia-reperfusion injury (RIR) model
- Tez No: 236317
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Renal iskemi reperfüzyon hasarı (İRH), akut böbrek yetmezliğinin ana sebebidir. İRH' nın önlenebilmesi amacıyla birçok deneysel çalışma yapılmış olup halen geçerli bir metot mevcut değildir. İRH `de tübül ve endotel hücre hasarını arttıran ve hücrelerin düzelme sürecini uzatan intrarenal inflamasyon varlığı genel olarak kabul edilmektedir. Deneysel renal iskemik hasar modellerinde, iskemi sonrasında kalp, akciğer ve barsaklar gibi İskemik alana uzak organlarda da inflamasyon oluştuğu, bu dokulara lökosit göçü olduğu gösterilmiştir.Nükleer faktör kappa B (NF-?B), İRH' de inflamatuar kaskatta merkezi role sahip transkripsiyon faktörüdür. Son yıllarda NF-?B' nin bloke edilmesi ile İRH' de düzelme olabileceğini düşündüren çalışmalar mevcuttur. Sulfasalazin uzun süredir kullanılan bir farmakolojik ajan olup antioksidan ve selektif NF-?B inhibe edici özellikleri mevcuttur.Çalışmamızda, renal sıcak iskemi reperfüzyon modelinde sulfasalazinin, böbrek ve kalp dokusunda inflamasyon belirteçleri miyeloperoksidaz ve malondialdehit üzerine etkileri araştırılması amacıyla planlandı.Çalışma, 24 sprague-Dawley tipi rat ile yapıldı. Ratlar 6' lı 4 gruba ayrıldı. Gruplar: konrol, iskemi, sulfosalazin ve NH3 olarak isimlendirildi. 1. grup kontrol grubu olarak ayrıldı ve sadece laparatomi uygulandı. 2. 3. ve 4. gruplar sırası ile SF, sulfosalazin ve çözücüsü NH3 ve NH3 intraperitoneal olarak verildikten sonra 60dakika iskemi ve 6 saat reperfüzyona maruz bırakıldı. Takiben Böbrek ve kalp dokusu ile serumlar elde edildi.Böbrek ve kalp dokusunda MPO ve MDA düzeyleri çalışıldı. Böbrek dokusunda semikantitatif olarak NF-?B tespit edildi. BUN ve kreatinin değerleri çalışıldı.Böbrek ve kalp dokusunda MPO değerleri kontrol grubuna göre her 3 grupta artmış olarak bulundu. Sulfosalazin grubu İskemi ile karşılaştırıldığında MPO düzeyleri daha düşük olmakla beraber istatistiksel anlamlı olarak tespit edilmedi.Kalp dokusunda ise MPO düzeyleri kontrol grubuna göre her üç grupta anlamlı artmış olarak tespit edildi. Sulfosalazin grubunda bir farklılık gözlenmedi.MDA seviyeleri her iki dokuda kontrol grubuna göre diğer gruplarda anlamlı artışlar tespit edildi. Fakat sulfosalazin grubunda diğer gruplara göre bir düşüş saptanmadı.BUN ve Kreatinin düzeyleri için yapılan tetkiklerde Kontrol grubunda diğer gruplara göre anlamlı düşük olarak tespit edildi. Sulfosalazinin, BUN ve kreatinnin düzeylerine etkisi istatistiksel anlamlı düzeyde değildi.Çalışmamızda selektif NF-?B inhibitörü sulfosalazinin sıcak iskemi reperfüzyon hasarında etkinliği araştırılmış olup bu molekülle böbrek iskemisi üzerine yapılan ilk çalışmadır. Çalışmamızda hepatik iskemi reperfüzyon hasarından koruduğu daha önce gösterilen dozlarda böbrekler için sulfosalazin ile gerçekleştirilmiş olup bu dozlarda etkinliği tespit edilememiştir. Farklı dokuların iskemiye karşı duyarlılığının da göz önüne alınarak farklı dozlarda ve sürelerde sülfosalazinin etkin olabileceği düşünülebilir. Halen kesin tedavisi olmayan iskemi-reperfüzyon hasarının önlenebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Renal ischemia reperfusion injury is the main etiology of acute renal failure. In order to prevent ischemia reperfusion injury , manyexperimental studies have been done , but stil no method is currently present. The presence of intrarenal inflamation prolonging the healing phase of cells and increasing the endothelial cell damage is generally accepted. In the experimental Renal ischemic injury models , the leukocyte migration to tissues in which inflamation takes place like heart , lungs and bowels was observed.Nuclear factor kappa B (NF-kB) is a trancriptional factor having a central role in inflamatory cascade in RIRI. Recent studies have showed improvement in RIRI by the blockage of NF-kB. Sulphasalazine is being used for a long time as a pharmacological agent having anti-oxidant selective inhibitory features on NF-kB.Our study was planned to explore the effects of sulphasalazine on inflammatory markers like myeloperoxidase and malondialdehyte in the organs like kidney and heart in experimental RIRI models.Study was done with twenty four sprague Dawley type rats. Rats were divided into four groups each having six rats. The groups were named as control, ischemic, sulphasalazine and NH3 . first group was seperated as control group and only laparatomy was applied. Second, third and fourth groups were given serum physiologic, sulphasalazine and NH3 respectively. Afterwards 60 minutes of ischemia and 6 hours of reperfusion was made. Serum samples and heart and kidneys were taken.MPO and MDA levels were measured in heart and kidneys. NF-kB was detected in kidneys semiquantitatively. BUN and creatinine were measured as well.MPO levels were observed to be elevated in heart and kidneys of 2nd, 3rd and 4th groups compared to control group. MPO levels in sulphasalazine group were determined lower than ischemia group but this was not significant.MPO levels of heart were observed to be significantly elevated in all three groups campared to control group. No difference was observed in sulphasalazine group.Significant increases of MDA levels were detected in all three groups compared to control group. No decrease was detected in sulphasalazine group.Serum BUN and creatinine levels were significantly lower in control group as compared to other groups. The effect of sulphasalazine on serum BUN and creatinine levels was not statistically significant.This study is the first study exploring the effect of selective NF-kB inhibitor sulphasalazine on warm ischemia reperfusion injury. Sulphasalazine was used in our study at the doses which formerly reported to inhibit hepatic ischemic reperfusion injury. No beneficial effect was observed. But different organs may have different sensitivity against ischemia. So different doses and different durations of sulphasalazine treatment may be necessary for RIRI inhibition. More research is needed to prevent ischemia reperfusion injury for which still no treatment is present.