Endotelyal progenitör hücreler ve monositlerin ateroskleroz ve koroner kollateral gelişim ile ilişkisi
The association of endothelial progenitor cells and monocytes with atherosclerosis and coronary collateral growth
- Tez No: 236345
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIDVAN YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Endotelyal progenitör hücreler (EPC) vasküler sistemde onarıcı bir role sahiptir. Bu çalışmanın amacı kandaki inflamatuvar hücreler ve EPC hücrelerin, kardiyovasküler risk faktörleri ile birlikte ateroskleroz varlığı ve yaygınlığı ile ilişkisinin araştırılması ve koroner kollateral gelişim üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya koroner arter hastalığı ön tanısı ile koroner anjiyografisi yapılan toplam 119 hasta alındı (ortalama yaş: 59,2 ± 9,3 yıl). Hastalarda inflamatuvar hücreler ve EPC (CD34+KDR+ olarak tanımlanan) hücrelerinin ateroskleroz varlığı, ciddiyeti, yaygınlığı ve kollateral gelişimi üzerine olan etkileri araştırıldı. Hastaların %25'inde (n=30, 55 ± 9 yıl) normal koroner arterler (NKA), %69'unda koroner arter hastalığı (n=82, 61 ± 8 yıl) ve %8'inde iskemik olmayan kardiyomiyopati (n=7, 63 ± 12 yıl) saptandı. Çalışmada koroner arter hastalığı saptanan hastaların %15'ininin koroner arterinde (n=12)
Özet (Çeviri)
Endothelial progenitor cells (EPC) have a regenerative role in the vascular system. In this study, we aimed to evaluate the effects of EPC and inflammatory cells on the presence and extend of coronary artery disease (CAD), and the coronary collateral growth in patients who are suspected of having CAD. We enrolled 119 eligible patients who underwent coronary angiography consecutively (mean age: 59,2 ± 9,3 years). The association of circulating inflammatory cells and EPC (defined by CD34+KDR+) with the presence, severity and extend of CAD and the collateral growth were investigated. Thirty of 119 patients had normal coronary artery (NCA, %25, 55 ± 9 years), 82 had CAD (%69, 61 ± 8 years) and 7 had nonischemic cardiomyopathy (%8, 63 ± 12 years). Among the patients with CAD, the percent degree of luminal stenosis was