Ratlarda duyusal sinir defektlerinin onarımında motor sinir köprüsü kullanımının ciltteki etkilerinin anti-neural-cell adhesion molecule (NCAM) kullanılarak saptanması
Determination of the effects of motor neuron bridge using for repairments on neuronal defects to skin by using anti - neuronal cell adhesion molecule (NCAM) on rats
- Tez No: 236344
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ AYKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalısmada ratlardaki duyusal sinir defektlerinin onarımında motor sinirköprüsü kullanımının; denerve cilt bölgesindeki etkilerinin neural cell adhesionmolecule (NCAM) kullanılarak saptanması amaçlanmıs olup; bu konuyla ilgilidaha önce yapılmıs bir çalısma bulunmamaktadır. Gerçeklestirilen çalısmada süralsinir defektini onarmada, tibial sinirin köprü olarak kullanıldığı end-to-sidekoaptasyon tekniğini; opere edilmemis, süral sinirde defekt olusturulmus ve süralsinir defekti uç-uca onarılmıs rat gruplarında karsılastırmak ve etkiliğini ciltte testetmek amaçlanmıstır. End organ (cilt) etkilerini test etmek amacıyla tümnöronlardan erken ve geç gelisimsel dönemde eksprese olan ve nöronlarlakomsuluğu bulunan tüm hücrelerle bağlantısı bulunan NCAM aktivitesikullanılmıstır. Çalısmada denerve alanlara sahip ratlardaki NCAM aktivitesi,innerve ve reinnerve olduğu düsünülen cilt bölgelerine sahip ratlardaki NCAMaktivitesiyle karsılastırılmıstır Ağrıya karsı cilt duyarlılığını test etmede ciltçimdikleme testi kullanılarak süral sinir innervasyon alanındaki denervasyon vereinnervasyon basarısıda test edilmistir.Yapılan duyusal fonksiyon testi sonucunda; innerve grubun tümündeolumlu yanıt, denerve grubun tümünde olumsuz yanıt, reinnerve edilen her ikigrupta da %87.5 oranında olumulu yanıt alınmıstır. Yapılan immünohistokimyasal71incelemede ise; denerve edilen grup ile uç-yan koaptasyon metodu ile reinnerveedilen gruptaki NCAM ekspresyonu, innerve kabul edilen grup ile end-to sidekoaptasyon metodu ile reinnerve edilen gruba göre istatistiksel olarak anlamlıdüsüs sergilemistir.Daha önce yapılmıs pek çok çalısmada periferik sinir onarımında uç-ucaonarımın altın standart olarak belirtilmesi ve end-to side sinir onarımının uç-ucaonarımın mümkün olmadığı durumlarda alternatif yöntem olarak gösterilmesi;NCAM ekspresyonu açısından bizim yaptığımız çalısma ile uyusmamaktaydı.Ancak bu konuda yapılmıs fazla çalısma olmaması ve NCAM ekspresyonununend-to-side onarım ile anlamlı artıs göstermesi üzerinde durulması ve tartısılmasıgereken bir konu haline gelmistir.
Özet (Çeviri)
By this study, we aimed to determination of the effects of the usage ofmotor neuron bridge on skin for repairment of sensorial nerve defects by using theneural cell adhesion molecule (NCAM); furthermore, there is no other previousstudy on this subject. Throught this study, main purpose remains the testing andcomparision of the effectiveness of end-to-side coaptation technique forrepairment of sural nerve defect on skin -in which the tibial nerve is used as abridge- in non-operated, with a defect created on sural nerve and with a suralnerve defect repaired end-to-end rat groups. ?NCAM? ?which is expressed by allneurons during the early and late developmental periods and is also connectedwith all adjacent cells- activity is used for testing the effects on end-organ (skin).In study, the NCAM activity in rats with denervated areas is compared with theNCAM activity in rats which are suggested to have innervated and reinnervatedskin areas. Denervation and re-innervation in sural nerve innervation area is testedsuccessfully by using skin pinching test for testing the sensitivity of skin againstpain.As a result of sensory functioning test; positive response in wholeinnervated group; negative response in denervated group and 87,5% positiveresponse in both reinnervated groups are obtained. In immunohistochemicalevaluation; the NCAM expression in denervated and reinnervated group by end73to-side coaptation technique is found to be statistically decreased against theinnervated and reinnervated group by end-to-side coaptation technique.In peripheral nerve repair, a great number of previous studies pointed thatthe end-to-end repair is a gold standard and end-to-side nerve repair is analternative method while the end-to-end repair is not possible; was not similarwith our study in which we focused on NCAM expression. Hereby, lack of morestudies on this subject and the mean increment of NCAM expression by end-tosiderepair became objects to be discussed and emphasized.