Hastalardan soyutlanan kandida türlerinde virulans faktörlerinin belirlenmesi
Determination of virulence factors in candida species abstracted from patients
- Tez No: 260807
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma Ocak 2007- Kasım 2008 tarihleri arasında, çeşitli sağlıksorunları bulunan, değişik yaş grubundaki insanlardan alınan klinikörneklerden yapılmıştır. Klinik örneklerden 150'sinde SDA'da mayaüretilerek, identifiye edilmiştir. Bu 150 kandida izolatın 132'sini KadınHastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'ndaki gebe ve gebe olmayanhastalardan alınan vajinal akıntı-sürüntü kültürleri, 18'ini ise değişikanabilim dallarındaki hastalardan alınan deri, boğaz sürüntüsü, idrarve kan örnekleri oluşturmuştur. Kandidalara ait çeşitli özelliklere (germtüp yapıp yapmaması, klamidospor oluşturması, chromagardakigörüntüsü, karbonhidrat asimilasyon ve fermentasyon testi, ureaz testi,sikloheksimid duyarlılığı) bakılarak ve konvansiyonel olarak da API20CAUX kiti ile tür tayinine gidilmiştir.İzole edilen kandidaların 108'i (%72) C. albicans ve 42 (%28)'sinon-albicans oranında belirlenmiştir. Albicans dışı kandidalar C. kefyr(32); C. tropicalis (5), C. utilis (2), C. famata (1), C. glabrata (1) veC.parapsilosis (1) sıralamasında yer almıştır.Kandidoz için konağa ait risk faktörleri yanında kandidanınvirulans faktörleri de önemlidir. Bunun için slaym faktörü, fosfolipaz veasit proteinaz enzimleri de araştırılmıştır. C. albicans için 108 izolattan72'sinde slaym faktörü pozitifliği bulunmuştur. Non-albicans 42kandidadan 24'ünde (%57) biyofilm varlığı not edilmiştir. Böylece 150kandida suşundan 96 (%64)'sında slaym faktörü pozitif olarakbulunmuştur. Proteinaz enzimi, 150 kandida kökeninden %53 oranındapozitif ve %47 oranında negatif olarak belirlenmiştir. Kandida türlerindefosfolipaz aktivitesi, plak yöntemi ile araştırılmıştır. Kandidakökenlerinden fosfolipaz aktivitesi 53 (%35) pozitif ve 97(%65)'sindenegatif dağılımında bulunmuştur. Bu arada çalışma grubundakibireylerin serumlarında ?Mannan? antijenide incelenmiştir. Kandidozlu150 olgu serumunun tamamında mannan antijeni saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is done between January 2007 and November 2008, byusing the clinical samples of patients in different age groups who hadvarious health problems. SDA has been identified by maya productionin cultures among 150 clinical samples. Of these 150 candida isolation,132 has been identified from pregnant and non pregnant women?svaginal swap in obstetrics and gynecology clinics. Eighteen maya hasbeen obtained from patient?s skin, throat swaps and blood samplesfrom different units. The species were determined by observing thecandida species according to candida?s property (germ tube ,chlamidospor, image in chromagar candida, carbohydrate assimilationand fementation reaction, urease test) and API 20 CAUX kits. Candidaisolations were 108(72%) Candida albicans and 42(28%) non albicansCandida, respectively. The other specifies except albicans were C. kefyr(n=32), C. tropicalis (n=5), C. utilis (n=2), C. famata (n=1), C. glabrata(n=1) and C. parapsilosis (n=1), respectively.The virulence factors of candidia are also important forcandidiosis besides the risk factors of the case. For this purpose slaymfactor, phospholipase and acid proteinase are also investigated. In 72 ofthe 108 C. albicans isolations slaym factor were positive. In 24 of 42 (57%) Non-albicans cases biofilm was positive. Generally, in 96 of 150 (64%) candida was positive. Proteinase enzyme was detected positive in53% cases of 150 candida izolation and negative in the rest of thecases. Phospholipase activity in candida types were evaluated byplaque method and were found to be positive in 53 cases (35%) andnegative in 97 cases (65%). At this time in the study group serum`Mannan? antigen is also examined. In all serum samples of 150 caseswith candida mannan antigen was detected.