Horizontal kayması olan hastaların sakkadik göz hareketlerinin ameliyat öncesi ve sonrasında videoelektronistagmografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients? saccadic eye movements who have horizontal strabismus before and after surgery with videoelectronystagmography
  1. Tez No: 236361
  2. Yazar: HAKAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ŞEFİK SANAÇ, PROF. DR. E. CUMHUR ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Horizontal kayması olan hastaların sakkadik göz hareketlerinin ameliyat öncesi ve sonrasında videoelektronistagmografi (video ENG) ile değerlendirilmesi ve sağlıklı popülasyonla karşılaştırılması amaçlanan çalışmaya 8 esotropya, 8 ekzotropya, 8 normal popülasyon olmak üzere toplam 24 birey dahil edildi. Horizontal kayması olan hastaların ameliyat öncesinde ve ameliyattan iki ay sonra oftalmolojik muayeneleri ve video ENG ile sakkadik göz hareketlerinin doğruluğu ve latansı değerlendirildi. Kontrol grubuna da tam oftalmolojik muayene ve video ENG yapıldı. Yaşın sakkadik hareketler üzerine etkisini incelemek amacıyla esotropya ve ekzotropya grubundaki dokuz yaşın altındaki hastalar dokuz yaş ve altı, dokuz yaş üzerindeki hastalar dokuz yaş üstü Horizontal kayması olan gruba dahil edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluation of patients? who have comitant horizontal strabismus saccadic eye movements before and after surgery with video ENG and compare the results with healthy population. 8 esotropia, 8 exotropia and 8 healthy people total 24 individuals were included in this study. Patients? who have concomitan horizontal strabismus opthalmologic examinations were done before surgery, repeated two months after surgery and saccadic eye movements? accuracy and latencies were evaluated with videoENG. Complete opthalmologic examinations and video ENG were done in control group. In aim to examine the effect of age over saccadic eye movements, in esotropia and exotropia groups patients who are 9 and younger than 9 were included in a group; patients who are older than 9 were included in another group with comitant horizontal strabismus. When esotropia, exotropia and control groups saccadic latencies were compared, statistically significant difference were not determined. Saccadic latencies in extropia group clearly decreased after surgery.