Şaşılık cerrahisinde çift kas yerine maksimal tek kas cerrahilerinin sonuçları ve prognozdaki sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 560368
  2. Yazar: SUZAN KARAMETE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM EVEREKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Amaç: Horizontal şaşılık cerrahisinde, unilateral ya da bilateral çift kas cerrahisi ile unilateral maksimal tek kas cerrahilerinin prognoz sonuçlarını karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: 2006-2018 yılları arasında, ET veya XT tanılarıyla şaşılık cerrahisi yapılmış olan hastaların retrospektif analizi yapıldı. Minimum takip süresi postoperatif 6 aydı. 383 olgu çalışmaya dahil edildi. Unilateral maksimal resesyon yapılan 149 hastanın 149 gözü ile grup 1, BMR ya da BLR cerrahisi geçiren 116 hasta ile grup 2, R&R cerrahisi geçiren 118 hastanın 118 gözü ile grup 3 oluşturuldu. Post-operatif kontrollerde, primer pozisyonda yakın ve uzakta camlı olarak 10 PD ve daha az kayması olan olgular cerrahi başarılı kabul edildi. Bulgular: 35 PD altında ezotropya ya da ekzotropyası olan, maksimal unilateral rektus resesyonu (ULR) yapılan grup 1 hastalarında başarı oranı %100 olarak tespit edildi. BMR ya BLR cerrahisi geçiren grup 2 hastalarında %85.7 başarı, R&R cerrahisi yapılan grup 3 hastalarında %93.9 başarı bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To compare the prognostic results between unilateral or bilateral“double rectus surgery”and“the maximal unilateral rectus recession surgery”in patients with horizontal strabismus. Material and Method: Retrospective analysis were performed in patients with ET or XT who underwent strabismus surgery between 2006 and 2018. Minimum follow up time was 6 months. A total of 383 patients were included in the study. Group 1 included 149 eyes of 149 patients with unilateral maximal recession, group 2 included 116 patients with BMR or BLR surgery and group 3 included 118 eyes of 118 patients with R&R surgery. Successful surgical outcome was defined as ≤10 prism dioptres in primary gaze position while viewing distant or near targets at the final visit. Results: The surgical success rate was 100% in group 1 patients with ULR recession for esotropia/exotropia below 35 prism dioptres. The success rate was 85.7% in group 2 patients with BMR/BLR surgery and 93.9% in group 3 patients with R&R.