Kranial kemik defektlerinde kıyılmış kartilaj greft kullanımı
  1. Tez No: 86953
  2. Yazar: NURTEN TURHAN HAKTANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ATA UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma, kıyılmış kartilaj greftleriyle kranium defektlerinin kapatılabilirliği ve bu greftin yaşayabilirliğinin deneysel olarak değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Deney hayvanı olarak 20 albino erişkin tavşan kullanıldı. Her tavşanın sağ ve sol parietal kemiklerinde defektler oluşturuldu. Sol tarafta kemik greft 3/0 çelik telle tespit edildi, sağ tarafa sağ kulaktan alman kıkırdak greft kıyılıp oksidize rejenere selüloza (Surgicel) sarılarak yerleştirildi. Planlanan 8 haftalık deney süresinde hayatta kalan 16 tavşanda radyolojik olarak BT ve MRG ile parankim basısı, kontur ve kemikleşme değerlendirildi. Spesimenlere biyomekanik değerlendirme enerji, katılık ve kesme gerilmesi açısından yapıldı. Patolojik olarak ossifikasyon varlığı incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was performed to evaluate experimentally the viability and coverage of diced cartilage grafts used for cranial defects. Biparietal bony defects were prepared on each of the 20 adult albino rabbits. On the left side, otogenous bone grafts were reestablished by 3/0 stainless steel wire; while cartilage grafts taken from the right ear, and diced than covered with oxidised regenerated cellulose (Surgicel), were placed to the right side. Parenchymal impression, contour and ossification of all grafts of 16 rabbits, which survived after 8 week duration, were evaluated with computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MSI) radiologically. Biomechanical evaluation of specimens were performed for energy, stiffness, and cutting stress. Existence of ossification was examined pathologically.