Eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonundaki koroid neovaskülarizasyonunun tedavisinde fotodinamik tedavi ve intravitreal pegaptanib uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of photodynamic therapy and intravitreal pegaptanib for the treatment of choroidal neovascularization due to age related macular degeneration
  1. Tez No: 236385
  2. Yazar: SİBEL BOSTANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA ELDEM, PROF. DR. SİBEL KADAYIFÇILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada amaç, eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonuna ikincil olarak gelişen koroid neovaskülarizasyonunun tedavisinde fotodinamik tedavi ve intravitreal pegaptanib uygulamaları etkinliğinin karşılaştırılması idi. Nisan 2005- Eylül 2008 arasında kliniğimizde eksudatif yaşa bağlı makula dejenerasyonu nedeniyle değerlendirilen, fotodinamik tedavi ( FDT) ve/ veya intravitreal pegaptanib uygulanan hastalar çalışmaya dahil edilerek başlangıçta ve FDT grubunda 3 ayda, pegaptanib grubunda 6 haftada bir ETDRS eşeli ile görme keskinlikleri ölçüldü, optik koherans tomografi yapıldı, gerektiğinde fundus floresein anjiografi uygulandı. FDT ve pegaptanib'in kombine edildiği gözlere FDT sonrası 16 saat içinde intravitreal pegaptanib uygulandı. 44 göze FDT, 33 göze intravitreal pegaptanib ve 11 göze her iki tedavi kombine edilerek uygulandı. Ortalama izlem süresi FDT grubunda 11.1 ay, pegaptanib grubunda 8.77 ay, kombine grupta 3.45 aydı. FDT grubunda tedavi sonrası tedavi öncesine göre görme düzeyinde azalma saptandı (p= 0,009). Diğer iki grupta tedavi öncesi ve sonrası görme düzeyleri arasındaki fark anlamlı bulunmadı. İzlem süresince FDT grubunda 2 gözde, pegaptanib grubunda 3 gözde görme keskinliğinde başlangıca göre en az 15 harf artma, FDT grubunda 10 gözde, intravitreal pegaptanib grubunda 2 gözde başlangıca göre en az 15 harf azalma saptandı. Kombine grupta 1 gözde görme keskinliğinde başlangıca göre en az 15 harf artma, 3 gözde başlangıca göre en az 15 harf azalma saptandı. Üçüncü ve altıncı aylarda görme keskinliği korunan hastaların oranı FDT ve pegaptanib gruplarında farklı değildi. Üçüncü ayda görme keskinliği korunan hastaların oranı kombine grupta diğer iki gruba göre anlamlı olarak düşüktü. Fotodinamik tedavi ya da intravitreal pegaptanib uygulamasına bağlı komplikasyon görülmedi. Çalışmamızda fotodinamik tedavinin de intravitreal pegaptanib uygulamasının da eksudatif yaşa bağlı makula dejenerasyonlarındaki koroid neovaskülarizasyonunun tedavisinde etkili olduğunu ve bu çalışma grubunda her iki tedavinin sonuçlarının benzer olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
The aim ofthis study was to compare the efficacy of photodynamic therapy (PDT) and intravitreal pegaptanib for the treatment of choroidal neovascularization due to age related macular degeneration. The study group consisted of patients with exudative age related macular degeneration, attended to our clinic between April 2005 and September 2008 and were treated with PDT and/or intravitreal pegaptanib. For all patients, visual acuity evaluation with ETDRS chart, optical coherence tomography and when needed fundus fluorescein angiography was performed at the beginning, and repeated for every 3 months in PDT group and every 6 weeks in intravitreal pegaptanib group. In combination therapy group, pegaptanib was injected intravitreally within 16 hours after PDT. Forty four eyes were treated with PDT, 33 with intravitreal pegaptanib and 11 with combination of both. Mean follow up was 11.1 months for PDT group, 8.77 months for pegaptanib group, and 3.45 months for combination group. Mean visual acuity after the treatment decreased significantly for the PDT group (p=0,009) and remained unchanged for the other two groups. Visual acuity levels of 2 eyes in PDT group and 3 eyes in pegaptanib group increased for at least 15 letters during follow up. Visual acuity of 10 eyes in PDT group and 2 eyes in pegaptanib group decreased at least 15 letters during follow up. In combination group, visual acuity of 1 eye increased for at least 15 letters, and visual acuity of 3 eyes decreased for at least 15 letters. Similar percentages of patients with preserved vision were found in PDT and pegaptanib groups for 3rd and 6th months. The percentage of patients with preserved vision was significantly lower in combination group than the other two groups for the 3rd month. No complications related to PDT or intravitreal pegaptanib application were observed. We found that both PDT and intravitreal pegaptanib were effective for the treatment of choroidal neovascularization in exudative age related macular degeneration and the results of the two treatments were similar in this study group.