Egzersizin Parkinson Hastalığı üzerine etkileri
Effects of exercise in Parkinson's Disease
- Tez No: 236468
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEYAZOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç; Parkinson hastalığında egzersizlerin etkisini değerlendirmekMateryal ve metod; Bu çalışmaya Şubat 2007 ile Ocak 2009 tarihleri arasında 36 Parkinsonizm sendromlu hasta katılmayı kabul etti. Hastalar GÜTF Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bölümüne Nöroloji bölümünden gönderilmişti. Dışlama kriterleri arasında Hoehn-Yahr 4 ve 5 evrelerinde olmak, majör depresyon tanısı almış olmak, rehabilitasyon programı sırasında ilaç tedavisinde değişiklik yapılması sekonder parkinsonizm sendromu tanısına sahip olmak yer almaktaydı. Sayılan bu dışlama kriterleri uyarınca 18 hasta çalışma dışı bırakıldı. İki hasta rehabilitasyon programını tamamlayamadı. Rehabilitasyon programı sonunda 16 hasta analiz edildi. Üç hasta rehabilitasyon programının bitmesinden altı hafta sonraki kontrola gelmedi. Son değerlendirmede 13 hasta bulunuyordu. Rehabilitasyon programı eklem hareket açıklığı, güçlendirme, germe, denge ve koordinasyon, ambulasyon, postür ve aerobik egzersizleri içeriyordu. BPHDÖ, Tinetti Denge ve Yürüme skalası, Zamanlı Kalkma Yürüme Testi değerlendirme araçları olarak kullanıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak bağımlı gruplar için t-testi, bağımsız gruplar için t-testi ve ki-kare testi ile analiz edildi.Bulgular; Hastaların ortalama yaşı 65,44±9,55 yıldı. Ortalama hastalık süresi 6,84±3,99 yıldı. Hastaların ortalama Hoehn-Yahr evreleri 2,63±0,72 idi. Hastalar cinse ve düşme durumlarına göre ayrıldığında tanımlayıcı özellikler ve değerlendirme parametreleri açısından farklılık yoktu. BPHDÖ skorları Tinetti Denge ve Yürüme Skorları, Zamanlı Kalkma ve Yürüme Testi süreleri analizi yapıldığında egzersiz programı bitiminde BPHDÖ bölüm 2 de(GYA bölümü) anlamlı gelişme saptandı. Hattta altı haftalık izlem süresi sonunda bu düzelmenin devam ettiği görüldü.Sonuç; Egzersizler Parkinson hastalarının işlevsel durumlarında düzelme sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective; to evaluate the effects of exercise in Parkinson?s DiseaseMaterials and Methods; 36 voluntary patients with Parkinsonism Syndrome were enrolled to this study during the period between February 2007 and January 2009. Patients were referred from the department of Neurology to the department of Physical Medicine&Rehabilitation. Exclusion criteria included being at the stage of Hoehn-Yahr 4 and 5, having the diagnosis of major depression, change in pharmocological treatment for parkinsonism symptoms during rehabilitation program or having a diagnosis of secondary parkinsonism syndrome. 18 patients were excluded in line with the above exclusion criteria. 2 patients did not complete the rehabilitation program. 16 patients were analyzed at the end of the program. 3 patients did not come to control 6 week after the end of the intervention. In the final evaluation there were thirteen patients. The rehabilitation program included exercises for range of motion, strengthing, stretching, balance and coordination, ambulation, posture and also aerobics. UPDRS, Tinetti Balance and Gait Scale, Timed Up&Go Test were used as assesment tools. Data were statistically evaluated by paired samples t-test, independent samples t-test and Chi-square test.Results; Mean age of patients was 65,44±9,55 years. Mean duration of disease after diagnosis was 6,84±3,99 years. Patients? mean Hoehn-Yahr stage was 2,63±0,72. When patiens were allocated according to gender, there was no difference between groups in descriptive properties or the results of assessment tools.There was no difference between fallers and non-fallers. Analyzing the changes in UPDRS scores, Tinetti balance and gait scores, timed up&go test during the study revealed significant improvement in UPDRS Part2 (activity of daily living part) after the exercise program. Furthermore this improvement was maintained after 6 weeks in the follow up period.Conclusion; Exercises can provide some improvement on the functional status of Parkinson patients.