Anne sütünün buzdolabında depolanma ve dondurma işleminin biyokimyasal immünolojik antioksidan kapasiteye etkileri
The effects of breast milk storage and freezing procedure on biochemical immunological and antioxidant activity
- Tez No: 236469
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Anne sütü; fizyolojik, immünolojik, infeksiyondan koruyucu, besleyici özellikleri nedeniyle bebek için önemlidir. Anne sütlerinin, çalışan anne sayılarının artması sonucu evde veya enteral beslenmesi geçici olarak durdurulan hasta ve prematüre bebek bakımı veren birimlerde saklanması gerekmektedir. Miyadında ve prematüre doğmuş bebeklerin annelerinin süt içeriğini karşılaştıran ve depolanmanın süt içeriklerine etkilerini araştıran yeterli çalışma yoktur. Çalışmamızda buzdolabında ve dondurucuda depolanan, prematüre ve miyadında doğan bebeklerin annelerinin kolostrum ve olgun sütleri, biyokimyasal (trigliserit, total protein, albumin, fosfor, kalsiyum, magnezyum), immünolojik (interlökin-10) özellikleri ve total antioksidan kapasiteleri (TAK) yönünden karşılaştırılmıştır. Ayrıca doğum şekli, doğum ağırlığı, annenin sigara kullanımının anne sütüne etkileri incelenmiştir.Sigara kullanan annelerin sütlerindeki fosfor, kalsiyum içeriklerinin azaldığı, sezaryen veya normal doğumun anne sütü içeriğine etkisi olmadığı, doğum ağırlığı < 1500g olan bebeklerin anne sütünün kalsiyum, magnezyum düzeylerinin düşük olduğu bulunmuştur. Anne sütü IL-10 ve fosfor düzeylerini, gebelik haftası, laktasyon süresi ve depolanma etkilememektedir. Prematüre bebeklerin olgun anne sütlerinin TAK düzeyi, miyad bebeklerin ise olgun sütlerinin trigliserit düzeyi yüksek bulunmuştur. Anne sütünün depolanması ile TAK ve trigliserit düzeyi azalmaktadır. Miyadında ve prematüre doğmuş bebek annelerinin kolostrum total protein içeriği yüksek bulunmuştur. Ayrıca prematüre bebek annelerinin kolostrum albumin içeriği de yüksektir. Buzdolabında bekletilmiş anne sütünün total protein, albumin, kalsiyum ve magnezyum düzeyleri; taze süt ve dondurucuda depolanmış süte göre daha düşük bulunmuştur.Çalışmamızın sonuçlarına göre, anne sütü ile beslenme prematüre bebeklerdeki oksidan stresin uzun süreli olması ve artmış protein ihtiyacını destekleyebilir. Fakat depolama sonucu hem TAK hemde trigliserit düzeyinin azalması prematüre beslenmesi açısından olumsuz olabilir.
Özet (Çeviri)
Human milk is precious for newborn because of especially physiologic, immunologic, anti-infective and nutritional properties. Recently numbers of working mothers are increasing, therefore storage of human milk is necessary at home. Also for premature newborn and sick babies who are not feeding enterally, human milk has to be stored in neonatal units. There are not enough studies which compare the components of premature and term mothers? breast milk and effect of storage. In the present study premature and term mothers? colostrum and mature milk which stored in refrigerator and freezer, compared with fresh milk biochemically (triglycerides, total protein, albumin, phosphorus, calcium, magnesium), immunologically (interleukine-10), and for total antioxidant capacity (TAC).Phosphorus and calcium components of human milk of smoking mothers are lower than non-smoking mothers. Cessarian or normal delivery have not any effect in human milk component. Calcium and magnesium content are less in breast milk from mothers of newborn whose birth weight are lower than 1500g. The gestational age at delivery, different periods of lactation and storage have not any effect on the breast milk levels of interleukine-10 and phosphorus. TAC of mature milk from mothers who delivered prematurely and triglycerides content of mature milk from mothers who delivered at term are high. TAC and triglycerides level of human milk are decreasing under storage conditions. Total protein levels of colostrum from mothers who delivered prematurely or at term are high. Also albumin levels of colostrum from mothers who delivered prematurely are high. Refrigeration significantly decreased total protein, albumin, calcium and magnesium levels of human milk compared with freezing and also fresh milk.Based on the findings of our study; breastfeeding may support premature infants who has longer periods of oxidant stress, need more protein. Total antioxidant capacity and triglycerides levels are decreasing with storage. Thus it is a negative effect on premature nutrition.