Farklı saklama sürelerinin anne sütünün mikrobiyolojik kalitesine etkisi
The effect of different storage periods on the microbiological quality of breast milk
- Tez No: 926488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DOĞANAY, PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada kılavuzlarca belirlenen depolama koşulları altında anne sütünde bulunan probiyotik bakteri miktarı, patojen bakteri varlığı ve yenidoğanlarda yaygın görülen enfeksiyonlara neden olan bakteri ve mayalara karşı anne sütünün gösterdiği antimikrobiyal aktivitenin değişiminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma için süt örneklerinin temin edildiği anneler 18-49 yaş arasında laktasyon döneminin matür süt evresinde olup rastgele örnekleme yöntemi ile 30 kişi olarak seçilmiştir. Çalışmaya katılan annelerden 30 ml anne sütü alınmış ve bu sütlerin 0. saatteki analizleri sonrasında oda sıcaklığında 4 saat, buzdolabında 4 gün derin dondurucuda ise 6 ay süreliğine depolanarak tüm analizler her bir koşul için yeniden tekrarlanmıştır. Ayrıca annelerden anne-bebek bilgi formu, antropometrik verileri ve 24 saatlik besin tüketim kaydı alınarak mikrobiyal içerik değişimi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya katılan annelerin yaş ortalamaları 31.23±4.86, ağırlık ortalamaları 71.40±11.63 kg ve beden kütle indeksi (BKİ) değerleri 27.39±3.98 kg/m2 olarak bulunmuştur. Çalışma sonucunda annelerin; BKİ, bel çevresi ve bel oranı ile bebeklerinin o andaki yaşı arasında, sahip olduğu çocuk sayısı ile bazı besin ögelerinin tüketimi açısından ve çalışma durumu ile süt saklama koşulları arasında önemli bir fark olduğu bulunmuştur. Mikrobiyolojik analizlerde çoğu anne sütü örneğinde 4. saat depolama sonucunda Lactobacillus sp., Enterobacteriaceae ve Staphylococcus sp. sayıları artarken 4. gün ve 6. ay depolama süreçlerinde ise kademeli olarak azalmıştır. Annenin bebeğini emzirmeden önce el yıkama durumu ile sütünde rastlanan Enterobacteriaceae sayısı arasında depolamaya bağlı önemli bir fark olduğu bulunmuştur. Ayrıca anne sütü örneklerinin depolamaya bağlı antimikrobiyal aktivitesi 9 mikroorganizma üzerinde denenmiş ancak yalnızca Streptococcus pneumoniae ATCC 48110 ve Proteus vulgaris (Klinik İzolat) üzerine etki görüldüğü tespit edilmiştir. Sonuç olarak anne sütünün mikrobiyolojik içeriğinin ve antimikrobiyal aktivitesinin depolamaya bağlı değişebildiği ve bu değişimin farklı parametrelerden etkilenebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigated probiotic and pathogenic bacteria concentrations in breast milk, as well as its antimicrobial activity against common neonatal infections under different storage conditions. Milk samples were collected from 30 randomly selected mothers (aged 18–49 years, mature milk stage). Each provided a 30 ml sample, analyzed at 0 hours, after 4 hours at room temperature, 4 days in a refrigerator, and 6 months in a deep freezer. Maternal and infant demographic data, including anthropometric measurements and 24-hour food intake, were also recorded. The mean maternal age was 31.23±4.86 years, weight 71.40±11.63 kg, and BMI 27.39±3.98 kg/m². Significant differences were observed between mothers' BMI, waist measurements, number of children, employment status, and storage conditions. Microbiological analyses showed increased counts of Lactobacillus, Enterobacteriaceae, and Staphylococcus after 4 hours, but a decline over longer storage periods. Enterobacteriaceae presence correlated with mothers' hand hygiene before breastfeeding. Antimicrobial tests on 9 microorganisms found that only Streptococcus pneumoniae ATCC 48110 and Proteus vulgaris (clinical isolate) were susceptible. The findings highlight that storage conditions significantly impact the microbial content and antimicrobial properties of breast milk, influenced by maternal and environmental factors.