Dilate kardiyomiyopatili çocukların tedavisinde omega-3 yağ asitlerinin etkisi
The effects of omega-3 fatty acids on the children with dilated cardiomyopathy therapy
- Tez No: 247120
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dilate Kardiyomiyopati (DKMP) kalp yetersizliğine neden olan, nedeni tam olarak açıklanamayan bir kalp kas hastalığıdır. Özellikle kalbin sol tarafının genişlemesi ve yeterince kasılamaması ile karakterizedir. Kalp yetersizliğinin tedavisinde digoksin, diüretik, ?angiotensin converting enzyme? (ACE) inhibitörleri, angiotensin reseptör blokerleri (veya angiotensin II reseptör antagonistleri), hidralazin, isosorbide kombinasyonları gibi vazodilatörler, sempatik sinir sistemi antagonistleri, beta-adrenerjik reseptör blokörleri (metoprolol ve carvedilol) ile anti-aritmik ajanlar (amiodaron) kullanmaktadır. Ancak tüm bu ilaç tedavilerine yanıt alınamayan vakalarda kesin tedavi kalp naklidir. Son yıllarda kök hücre nakilleri ile de iyi sonuçlar bildirilmeye başlamıştır. Ayrıca kardiyak yararları güncel olan balıkyağının anti-hipertansif, anti-aterojenik, antiaritmik etkileri bildirilmiş ve kardiyak ?remodeling?e neden olduğu gösterilmiştir. Ancak balıkyağının dilate kardiyomiyopatili çocuklardaki etkisi araştırılmamıştır. Bu nedenle sunulan çalışmada dilate kardiyomiyopati tanısı ile izlenen ve antikonjestif tedavi alan vakalarda balıkyağının etkisinin araştırılması amaçlandı.Çalışmada 18 DKMP tanısı ile izlenen olguya ve 12 sağlıklı kontrol grubuna fizik muayene, ekokardiyografik, elektrokardiyografik ve Holter monitorizasyonu ile birlikte biyokimyasal analizler yapılarak 10 mL/gün balıkyağı verildi. Ayrıca 11 DKMP'li hastaya balıkyağı verilmedi ve hasta kontrol grubu olarak alındı. Gruplar ortalama 6.57 ? 1.33 ay sonra tekrar değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı.Çalışma sonunda balıkyağı alan hasta grubun sol ventrikül fonksiyonlarında EF'de %8,44 ? 3,80, FS'de ise %6,04 ? 4,86 artış saptanırken, LVIDd'de ise 4,37 ? 4,86 mm'lik azalma oldu.
Özet (Çeviri)
Dilated Cardiomyopathy (DCM) is a heart muscle disease which causes heart failure, and the causes unknown yet. It is specially characterized with enlargement of the left heart side and insufficient construction. On heart failure therapy; digoxin, diuretics, angiotensin converting enzyme (ACE) inhibitors, angiotensin receptor blockers (or angiotensin II receptor antagonists), vasodilators such as hydralazin, isosorbide combinations, symphatic nerves system antagonists, beta-adrenergic receptor blockers (meteprolol and carvedilol) are using with anti-arithmetic agents (amiodarone). However, heart transplantation is required when there is no response to these medications. Stem cells researches in the recent years also provided good results. In addition, fish-oil benefits for cardiac is more common in these years, which has been shown to have cardiac benefits like anti-hypertensive, anti-atherogenic and anti-arrhythmic and cardiac ?remodeling? effects has also been observed. However, the effects of fish-oil in children with dilated cardiomyopathy were not researched previously. Therefore we aimed to investigate the effects of fish-oil on the patients who are receiving anti-congestive treatment and have been diagnosed with dilated cardiomyopathy.In the study, physical examination, echocardiographic, electrocardiographic and rhythm Holter examinations with biochemical analysis were carried on the 18 DCM cases and a control group of 12 healthy individuals. They were given 10 mL/day of fish-oil. In addition, 11 DCM patients were not given fish-oil and called as a patient control group. Groups were evaluated about 6.57 ? 1.33 months later and the results were compared between groups.LVEF of fish-oil was provided DCM patients? had increases of 8,44 ? 3,80%, LVFS had increased 6,04 ? 4,86% and LVIDd had diminish of 4,37 ? 4,86 mm at the end of the study. However, LVEF of fish-oil was not provided DCM groups? had increase of 2,48 ? 3,85%, LVFS had increased of 3,09 ? 2,55% and LVIDd had decreased of 1,92 ? 5,37 mm. The healthy control group LVEF had increased 0,84 ? 2,34%, LVFS had increased 0,24 ? 2,54% and LVIDd increased 0,22 ? 2,54 mm during the study.At the same time, systolic blood pressure (SBP) of individuals with DCM who took fish-oil showed increased of 5,22 ? 12,96 mmHg, diastolic blood pressure (DBP) had increased 1,06 ? 9,45 mmHg and mean arterial pressure (MAP) had increased of 1,22 ? 13,55 mmHg. Furthermore, RPM of first group had reduced of 4,40 ? 13,56/min. The SBP of DCM group that did not have fish-oil had increased of 1,62 ? 8,37 mmHg, DBP had increased of 1,00 ? 8,96 mmHg, MAP had increased of 7,13 ? 12,38 mmHg and RPM had decreased of 5,75 ? 9,04/min. But SBP of healthy control groups? 0,75 ? 11,33 mmHg, DBP 0,75 ? 7,31 mmHg, MAP had decreased of 0,50 ? 11,58 mmHg and RPM had decreased 7,58 ? 10,49/min.DCM patients gained 1,77 ? 2,05 kg, the healthy control group gained 1,29 ? 0,80 kg and the DCM control group gained 0,28 ? 2,11 kg in weight by having fish-oil. In spite of that the patients who had fish-oil got 4,28 cm tall in height.Vascular endothelial growth factor (VEGF) decreases were seen 139,94 ? 238,51 pg/mL in first group, 303,13 ? 614,70 pg/mL in second group and 40 ? 33,16 pg/mL in healthy control group.Fish oil was shown to be very effective for correcting destroyed ventricle functions and not affecting ventricle functions in normal people. With this study, the fish-oil was determined to be useful with recommended anti-congestive treatments for the specific treatment of DCM cases with bad left ventricle functions. In addition, this study shows us that fish oil can be used in tachycardia and arrhythmia of DCM patients to hurdle arrhythmia with other treatments. Besides to these, this study supports that fish-oil can used at low doses for therapy of atherosclerosis and hyperlipidemia. However, it is necessary to more well planned studies for support these effects