Kefirin in vivo ortamdaki aflatoksin detoksifikasyonunda antioksidan savunma ile GSTM1 ve GSTM2 gen ekspresyon profillerine etkisi
The effect of kefir during aflatoxin detofication to GSTM1 and GSTM2 gene expression profiles about antioxidant defense in vivo environment
  1. Tez No: 236516
  2. Yazar: BARIŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABAMÜSLÜM GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, düşük dozda aflatoksin uygulanan deney farelerinde bu toksinin lipit peroksidasyonu, antioksidan enzim aktivitesi ve karaciğerin bazı fonksiyonel enzimleri ile dokudaki histopatolojik bulgular ve antioksidan enzimleri kodlayan gen ifadeleri üzerindeki etkilerini gözlemleyerek kefir içeceğinin bu etkileri azaltma veya tamamen eliminasyonu yönündeki aktivitelerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma ortalama 12 haftalık Swiss albino farelere standart diyetle birlikte 45 gün süresince 300 ng/kg AFB1, 300 ng/kg AFB1+ 30 ml/kg kefir, 30 ml/kg kefir ve kontrol (standart diyet) uygulamalarıyla dört grup üzerinde gerçekleştirildi.Çalışmada Oto-analizör ile ALT, AST, LDH ve albümin ölçümleri, Spektrofotometrik yöntem kullanılarak MDA, GSH ve GST aktivitesi ve RT-PCR yöntemi ile GSTM1ve GSTT1 gen ekspresyon analizleri gerçekleştirildi. Histopatolojik farklılıkları değerlendirmek amacıyla dokular hematoksilen-eozin (H.E.) boyama ile incelendiElde edilen bulgular değerlendirildiğinde, AFB1 uygulanan grupta ağırlık kaybı görülmesine karşın, AFB1 ile birlikte kefir tüketen grupta ise ağırlık artışı kontrol grubu ile paralellik sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been achieved to observe the effects of low dose aflatoxin in mice on lipid peroxidation, antioxidant enzyme activitiy, some functional hepatic enzymes together with histopathological findings in tissue and gen expressions that codes the antioxidant enzymes and investigate the activities on reducing or completely eliminating these effects of the kefir contents. Study has been performed on four groups by applying 300 ppb AFB1, 300 ppb AFB1+30 ml/kg kefir, 30 ml/kg kefir together with standard diet during 45 days and control (standard diet) to Swiss albino mice which are average 12 weeks age.In the study, ALT, AST, LDH and albumin measurements were performed by auto-analyzer, MDA, GSH and GST activity by spectrophotometric method and GSTM1 and GSTT1 gen expressions were analyzed by using RT-PCR. Tissues were observed to evaluate the histopathological differences by haematoxylin-eosin (H.E.) staining.When our findings have been considered, we observed a weight loss in AFB1 group while weigt gain was concordant with the control group in kefir consumed group together with AFB1.