İki farklı trombosit konsantratının sığır kaynaklı kemik grefti ile birlikte uygulanmasının kemik iyileşmesi üzerindeki invivo etkisi
İki farkli trombosit konsantratinin siğir kaynakli kemik grefti ile birlikte uygulanmasinin kemik iyileşmesi üzerindeki in vivo etkisi
- Tez No: 458351
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN DOĞAN ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışmamızın amacı tavşan kanından elde edilen otolog Lökosit ve Trombositten Zengin Fibrin (L-TZF9 ve Titanyum Destekli Trombositten Zengin Fibrin (T-TZF) gibi farklı trombosit ürünlerinin sığır kaynaklı ksenogreft materyali ile kombinasyonunun, kemik iyileşmesi üzerine erken dönem etkilerinin, histopatolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle incelenmesidir. Çalışmamızda 20 erkek tavşanın her iki tibiasında 2'şer adet, 5 mm genişliğinde, 10 mm uzunluğunda, 3mm derinliğinde defektler oluşturuldu. İlk grubun sağ bacağında hazırlanan ilk defekte sığır kaynaklı kemik grefti ve L-TZF, ikinci defekte sadece L-TZF yerleştirildi. İkinci gruptaki ilk defekte sığır kaynaklı greft ve T-TZF, ikinci defekte sadece T-TZF yerleştirildi. Her iki grupta da sol bacakta hazırlanan iki defektin ilkine sığır kaynaklı kemik grefti+kollagen membran yerleştirildi, ikincisi boş bırakıldı. Hayvanların yarısı 7. gün, diğerleri 21. gün sakirifiye edilerek, histopatolojik ve immunohistokimyasal incelemeler yapıldı. Her iki grupta da yeni kemik oluşumu, fibrozis ve kalan greft miktarını incelemek üzere histopatolojik preparatlar hazırlandı. Kemik morfogenetik proteini-2 (BMP-2) ve fibroblast büyüme faktörü-2 (FGF-2) değerlerinin immunohistokimyasal analizi yapıldı. Çalışmamızın sonucunda kollagen membran+greft uygulanan grupta, 7. ve 21. günlerde yeni oluşan kemik miktarı diğer tüm gruplardan düşük bulunmuş, diğer gruplar ile aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. L-TZF greft (-) ve L-TZF greft (+) gruplarında diğer gruplara göre 7. ve 21. günlerde daha fazla miktarda fibrozis geliştiği görülmüştür. L-TZF'nin tek başına uygulandığı grupta fibrozis değerleri, greft ile birlikte uygulandığı gruptan yüksek saptanmıştır. Ancak T-TZF'nin greftli ve greftsiz uygulanmasının hem 7. hem de 21.günde, L-TZF'nin aksine tüm gruplardan daha az fibrozis oluşumuna yol açtığı saptanmıştır. Gruplar arasında 7. ve 21. gün kalan greft değerleri arasında farklılık gözlenmemiştir. Tüm gruplarda kalan greft miktarı 21. günde 7. günden anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Yedinci ve 21. günlerde, BMP-2 ve FGF-2'nin immunohistokimyasal analizinde L-TZF ve T-TZF arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the early effects of the combination of platelet products,like autogenous L-PRF and T-PRF that are acquired from rabbit blood,and bovine derived graft material on bone healing researched with histopathological and immunohistochemical methods. Two bilateral tibial defects with 5mm wide&10mm long&3mm depth were constituted on 20 male rabbits.In first group, at right legs, first defect was filled the inorganic bovine bone and L-PRF, second defect was filled only L-PRF. In second group, first defect was filled the ABB and T-PRF, second defect was filled only T-PRF. In both groups at left legs, ABB and collagen membrane were used in first defect, second defect was untreated as control. Half of the animals from each group were sacrificed after 7 days and the remaining animals were sacrificed after 21 days. All legs were amputated for histopathological and immunohistochemical evaluations. Preparates were obtained from each group and then new bone formation, fibrosis and the amount of the remaining grafts were evaluated histopathologically. Immunohistochemical examinations of the expression of bone morphogenetic protein-2 (BMP-2) and fibroblast growth factor-2 (FGF-2) were performed. According to the results of this study, It is found that collagen membrane+bone graft group had statically significant lower scores than the other groups in the histopathologic examination and showed the formation of new bone, there is no statistically significant difference between the other groups.It is observed that more fibrosis occured in L-PRF+graft (-) and L-PRF+graft (+) groups than the other groups in the seventh and twenty-first days. L-PRF produced significantly more fibrosis when used alone than used with bone graft as a membrane. Despite L-PRF groups, T-PRF groups with graft or alone caused the least amount of fibrosis in the seventh and twenty-first days. There was no significant difference in the amount of the remaining grafts between groups. It is found that the amount of remaining grafts in the twenty-first days is less than the seventh days for all groups. In according to results of immunohistochemical analysis, it is found that there is no statistically significant difference between the expressions of BMP-2 and FGF-2 in all groups.