Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda izokinetik egzersiz programı ile fleksiyon-ekstansiyon egzersiz programının etkinliğinin karşılaştırılması
To compare the effectiveness of an isokinetic exercise programme and flexion-extension exercise programme in patients with chronic mechanic low back pain.
- Tez No: 236570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda izokinetik egzersiz programı ile fleksiyon-ekstansiyon egzersiz programının etkinliğinin karşılaştırılması.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya kronik mekanik bel ağrısı tanısı konan 40 hasta alındı. Hastalar randomize olarak izokinetik egzersiz ve fleksiyon-ekstansiyon egzersiz grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba egzersiz öncesi hot pack, TENS ve ultrason tedavileri uygulandı. İzokinetik egzersiz grubuna haftada 5 gün, 3 hafta süre ile 60º ve 90º/sn hızlarda Biodex izokinetik dinamometrede lomber izokinetik egzersiz programı uygulandı. Fleksiyon-ekstansiyon egzersiz grubundaki hastalara 3 haftalık egzersiz programı uygulandı. Fleksiyon-ekstansiyon egzersizleri rehabilitasyon biriminde fizyoterapist gözetiminde günde 10 tekrar/set ve haftada 5 gün olarak uygulandı. Hastalar tedavi öncesinde, 3 haftalık tedavi programı sonrasında ve tedavi bitiminden 3 ay sonra aşağıda belirtilen değerlendirme parametreleri ile değerlendirildi. Ağrı vizüel analog skala ile değerlendirildi. Mobilite için EPZ, lomber schober, modifiye lomber schober, lateral fleksiyon ve total lomber EHA değerleri kullanıldı. Fleksiyon-ekstansiyon izokinetik kas gücü biodex izokinetik dinamometre ile 60 ve 90º/sn hızlarında ölçüldü. Fonksiyonel değerlendirme için modifiye oswestry özürlülük sorgulama formu kullanıldı.Bulgular: Tedavi öncesi izokinetik ve fleksiyon-ekstansiyon egzersiz gruplarının demografik verileri ve klinik değerlendirme parametreleri arasında anlamlı fark yoktu. Çalışma sonunda her iki grupta tedavi öncesine göre tedavi sonrası ve tedavi sonrası 3. ay kontrolünde ağrı, mobilite ve fonksiyonel durumda istastistiksel olarak anlamlı iyileşme saptandı. Pik tork ve pik tork pik tork/vücut ağırlığı değerlerinde tedavi öncesine göre tedavi sonrasında anlamlı artış saptandı ve bu artış tedavi sonrası 3. ayda da devam etmekteydi. İki egzersiz grubu tedavi sonrası ve tedavi sonrası 3.ay değerlendirme parametreleri açısından karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmadı.Sonuç: Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda hem izokinetik hem de fleksiyon-ekstansiyon egzersizleri ağrı, mobilite, lomber kas gücü ve fonksiyonel yetersizlik üzerine etkili olup, izokinetik egzersizlerin klasik fleksiyon-ekstansiyon egzersiz uygulamalarına üstün olmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the effectiveness of an isokinetic exercise programme and flexion-extension exercise programme in patients with chronic mechanic low back pain.Materials and Method: A total of 40 patients with chronic mechanic low back pain were included in the study. Patients were randomly allocatede into group 1(isokinetic exercise) and group 2(flexion-extension exercise). Before exercise both group treated with hot pack, TENS and ultrason. The patients in the isokinetic exercise group underwent a three-week lomber isokinetic exercise programme for five days a week on Biodex İsokinetic Dynamometer at 60º/sn and 90º/sn speed. Patients in the flexion-extension exercise group were subjected to a three-week exercise programme. Flexion-extension exercises were performed with a frequency of five days a week and 10 times once a day at the rehabilitation unit under a physiotherapist?s supervision. Patients evaluated with following assessment parameter at baseline, after the third week (at the end of the exercise programme) and after the three month. Pain was assessmented with visual analogue scale. For mobility finger-tip-floor, lumbar schober, modified lumbar schober, lumbar lateral flexion and total lumbar ROM were used. Flexion-extension isokinetic muscle strength evaluated with biodex isokinetic dynamometer at 60º/sn and 90º/sn speed. The Modified Oswestry Disability Questionnaire was used for functional evaluation.Results: Before study, isokinetic anda flexion-extension exercises groups showed no difference in demographic and clinic assessment parameter. After the study, both group demonstrated significant improvement in the pain (VAS), mobility (fingertip-to-floor, lumbar schober, modified lumbar schober, lumbar lateral flexion, total lumbar ROM) and functional status compared to the baseline, which persisted until the end of the third month. The peak torque and peak torque/body weight values also showed significant increases after the treatment, which persisted until the end of the third month. Comparison of both exercise groups in assessment parameters obtained at the end of the treatment and at third month after treatment showed no significant difference.Conclusion: Both isokinetic and flexion-extension exercises are effective on pain, mobility, lumbar muscle strength and functional disability in the patients of chronic mechanic low back pain and it was thought that isokinetic exercises don?t predominate to standard flexion-extension exercises application.