Sigara içen ve içmeyen kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kadınlarda atopi ve diğer risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of atopy and other risk factors for smoker and non-smoker women with chronic obstructive lung disease
- Tez No: 236571
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL KARAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Hastalıkları, Allergy and Immunology, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ilerleyici ve kısmen geri dönüşlü hava yolu obstrüksiyonu ile karakterize bir hastalıktır. Etiyolojide en önemli risk faktörü sigara olup bilinen başka pek çok risk faktörü de vardır. Atopi, kalıtsal bir özellik olup, günlük yaşanılan ortamda bulunan sıradan allerjenlere karşı spesifik IgE oluşturabilme durumudur. Araştırmalarda atopi tanımı için allerjenlere karşı deri prik testi pozitifliği ve/veya spesifik IgE varlığı ve/veya total IgE düzeyinde yükseklik gibi kriterler kullanılmaktadır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğinde 1 Ocak 2006 ile 1 Mart 2007 tarihleri arasında KOAH (kronik bronşit, amfizem ve/veya küçük hava yolu hastalığı olan) nedeniyle takip edilen veya yeni tanı alan 96 kadın hasta dahil edildi. Sigara içmeyenler grup I (n=42), içenler grup II (n=54) olarak kabul edildi. Grup I'in yaş ortalaması grup II'den daha yüksekti (64.5±10.7 ve 58.4±9.5; p=0.04). Grup I ve II arasında kişisel atopik hastalık öyküsü, aspirin/analjezik intoleransı, deri prik testi pozitifliği, kan eozinofil yüzdesi, serum total IgE ve ?1-antitripsin düzeyleri açısından fark yoktu. Öyküyle saptanan bronş hiperreaktivitesi oranı grup I ve grup II için sırasıyla %85.7 ve %75.9 idi (p>0.05). Grup II'nin ortalama mutlak FEV1 değerinin grup I'den daha iyi (1.4±0.5 ve 1.2±0.4 Litre; p=0.015) olduğu saptandı. Tüm hastalarda serum total IgE (ln IgE) düzeyi yükseldikçe beklenen FEV1 düzeyinde düşme izlendi. Ancak grup I ve II'ye tek tek bakıldığında benzer eğilim izlenmekle birlikte aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Sonuçta KOAH'lı kadın hastalarda IgE düzeyi ile tanımlanan atopi ile solunum fonksiyon testi arasında ilişki saptanırken, sigara içen ve içmeyenler arasında benzer bir ilişki izlenmemiştir. Hastalardaki bronş hiperreaktivitesi öyküsünün ve serum total IgE düzeyi ile FEV1 arasındaki korelasyonun Dutch hipotezini destekler bir bulgu olabileceği düşünülmüştür. Anahtar Sözcükler : Atopi, Dutch hipotezi, kadın, KOAH, risk faktörleri.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is mainly characterized by progressive and not fully reversible airflow limitation. Cigarette smoking is the main cause of COPD and there are many other known risk factors. Atopy is a genetic tendency to develop specific IgE for common environmental allergens. It is defined as skin test positivity to allergens and/or elevations in total IgE and/or specific IgE levels in research protocols. Ninety six women who have been followed up or newly diagnosed as COPD (Chronic bronchitis, emphysema and small airway disease) in Hacettepe University School of Medicine Dept of Chest Diseases were enrolled to this survey between 1 January 2006 and 1 March 2007. Nonsmokers were accepted as group I (n=42) and smokers as group II (n=54). Mean ages were 64.5±10.7 and 58.4±9.5 (p=0.04), respectively. No significant differences were detected between group I and II in personal atopy history, aspirin/analgesic intolerance, skin prick test positivity, percentage of blood eosinophils, serum total IgE and ?1-antityripsin levels. Bronchial hyperreactivity rate was %85.7 in group I and %75.9 in group II (p>0.05). The mean FEV1 value was higher in group I compared to that of group II (1.4±0.5 vs. 1.2±0.4 L; p=0.015). Elevated serum IgE (ln IgE) level was correlated with FEV1 decline in all groups; but there was no correlation when groups I and II were analyzed separately. In conclusion, there seems to be a relation between increase in serum IgE and decline of FEV1 in women with COPD but no relations were detected between IgE and FEV1 in smoker or nonsmoker COPD patients. We think that bronchial hyperreactivity and relation between increase in serum total IgE and decline of FEV1 in our study population support Dutch hypothesis. Keywords : Atopy, COPD, Dutch hypothesis, risk factors, women.