Torasik endovasküler aortik tamir yapılan hastalarda orta uzun dönem sonuçlarımız
Medium and long-term results of patients who underwent thoracic endovaskular aortic repair in OUR clinic
  1. Tez No: 648153
  2. Yazar: YAŞAR GÖKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada kliniğimizde torasik endovasküler aortik tamir (TEVAR) uyguladığımız hastaların orta ve uzun dönem sonuçlarını incelemeyi amaçladık. Bu çalışmada, Haziran 2006 ve Ekim 2018 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde çeşitli nedenlerle; elektif ya da acil olarak TEVAR yapılmış olan tüm hastalar (83 hasta) retrospektif olarak incelenmiştir. Bu 83 hastadan 12 hastanın verilerinin bazılarına çeşitli nedenlerle ulaşılamadığı için 12 hasta çalışmadan çıkarılmıştır. Bunun dışında herhangi bir dışlanma kriteri uygulanmamıştır. Sonuç olarak toplam 71 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş aralığı17-79 (ortalama 60.86±13.29) idi. Elli dokuz (83,1) hasta erkek ve 12 (%16,9) hasta kadındı. Hastaların 22'si (%31) acil olarak 49'u (%69) elektif olarak operasyona alındı. Üç (%4,2) hastada serebrovasküler hastalık (SVH) gelişti. Acil olarak opere edilen hastaların 30 günlük sağ kalımı %72,7, elektifte ise bu oran %98 olarak bulundu (p:0.001). Hasta serimizin 1 yıllık sağ kalımı %76,1, 2 yıllık sağ kalımı %69, 5 yıllık sağ kalımı ise %42,4 olarak bulunmuştur. Acil hastaların bir yıl sonu sağ kalımı %54,5 elektif hastalarda ise bu oran %85,7 bulunmuştur (p=0.002). Acil hastaların iki yıl sonu sağ kalımı %45,5, elektif hastaların ise %79,6 bulunmuştur (p=0,002). Sigara içen hastaların iki yıl sonu sağ kalımı %60,8 iken içmeyen hastaların %90 hesaplanmıştır (p=0,022).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the medium and long-term results of patients who underwent thoracic endovascular aortic repair (TEVAR) in our clinic. In this study, between June 2006 and October 2018, in Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery Clinic; All patients (83 patients) who underwent TEVAR electively or urgently were retrospectively analyzed. Of these 83 patients, 12 patients were excluded from the study because some of the data of 12 patients were not available for various reasons. No other exclusion criteria were applied. As a result, 71 patients were included in the study. The age range of the patients was 17-79 (mean 60.86 ± 13.29). Fifty-nine (83.1%) patients were maleand 12 (16.9%) patients were female. 22 (31%) of the patients were urgently operated, 49 (69%) of the patients were elective. Cerebrovascular disease (CVD) developed in 3 (4.2%) patients. The 30-day survival of the patients who were operated on emergency was found to be 72.7%, while this rate was 98% in the elective (p: 0.001). The 1-year survival of our patient series was 76.1%, the 2-year survival was 69%, and the 5-year survival was 42.4%. One-year survival rate of emergency patients was 54.5%, and this rate was 85.7% in elective patients (p = 0.002). Two-year survival of emergency patients was 45.5% and 79.6% of elective patients (p = 0.002).While the survival of smokers after two years was 60.8%, it was calculated as 90% of non-smokers (p = 0.022).