Pankreatik nöroendokrin tümörlerin prognozlarının, tanımlanmıs prognostik faktörler, CD10, sitokeratin 19 ve evreleme sistemleri ile karsılastırılması evaluation of the prognosis of pancreatic neuroendocrine tumors with prognostic parameters, CD10, cytoceratin 19 and classification systems
- Tez No: 236580
- Danışmanlar: PROF. AHMET ÇOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giris ve amaç: Bu çalısmanın amacı anabilim dalımızda operasyon geçirenpankreatik nöroendokrin tümör olgularının prognozunun literatür ile karsılastırılması vegüncel konusulan patolojik parametrelerden CD10 ve sitokeratin 19 immunhistokimyasalboyama sonuçlarının prognoz ve literatür ile karsılastırılmasıdır.Gereç ve yöntem: Bu çalısmada, 1999-2008 yılları arasında, Ege Üniversitesi TıpFakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde tedavi edilen ve prognozu bilinen pankreatiknöroendokrin tümör hastaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri,cerrahi ve adjuvan tedavi sekilleri, postoperatif nüks ve sağkalım durumları, patolojikdeğerlendirmeleri, somatostatin reseptör sintigrafisi durumları değerlendirildi. Güncelkılavuzlardan WHO 2004 kılavuzuna göre ve ENETS'e göre hastalar değerlendirildi.?mmunhistokimyasal boyalardan Ki-67, CD10 ve sitokeratin 19 bakıldı. ?statistiksel analizlerStatistical Package for Social Sciences(SPSS) programı 15.0 versiyonu kullanılarak yapıldı.Parametreler arası korelasyon çapraz tablolar ile değerlendirildi. Sağkalım analizi Kaplan-Meier yöntemi ile ve sağkalımı etkileyen faktörler log-rank yöntemi ile karsılastırıldı. p0,05). CD10 ve sitokeratin 19pozitifliği ile nüks ve diğer patolojik bulgular iliskisiz olarak bulundu (p değerleri >0,05).46Hastaların WHO 2004 sınıflandırması ve ENETS derecelendirmesine göre prognozları tablo8'de verilmistir. Çalıstığımız parametrelerin sağkalım grafikleri sıralanmıstır (grafik 2,3,4,5).Sonuç: Vasküler invazyon ve peripankreatik invazyon rekürrens riskinin artmısolabileceğini göstermek ile beraber sağkalım ile iliskisiz bulunmustur. Histopatolojikincelemelerden en değerli olanları, hem nüks hem de sağkalım ile iliskili olan, Ki-67 ve mitozsayısıdır. Sitokeratin 19 ve CD 10 yeni tartısılan immunohistokimyasal boyama sonuçlarıhastalığın prognozunu öngörmede yetersiz kalmaktadır. WHO sınıflandırması ENETSderecelendirmesine göre etkindir. Karaciğerde metastatik hastalığı olanların, uygun cerrahitedavi ile nonmetastatikler ile yakın sağkalım sağlayacağını akılda tutmak gerekir. Cerrahisınır salim olmasa bile hastalar cerrahiden yarar görebilir. Hastalar düzenli takiptetutulmalıdır. Nüks olduğu zaman uygun tedavi ile sağkalım avantajı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to discuss our series with pancreaticneuroendocrine tumors in the light of the literature and to compare the prognostic markers,prognosis, results of currently popular CD10 and cytokeratin 19 immunohistochemicalmarkers with literature.Material and Method: In this study, patients with pancreatic neuroendocrine tumorswho were treated in department of General Surgery, Ege University School of Medicinebetween 1999-2008 were analyzed retrospectively. Demographic datas, types of surgical andadjuvant treatments, postoperative recurrence and survival states, pathological evaluations,and somatostatin receptor scintigraphy results were analyzed. The patients were analyzedaccording to recent guidelines of WHO and European Neuroendocrinology Tumour Society(ENETS). Immunohistochemical staining such as Ki-67, CD10, and cytokeratin 19 wereanalyzed. Statistical analyses were conducted by using 15.0 version of the Statistical Packagefor Social Sciences (SPSS) program. Interparameter correlations were evaluated with crosstables.Survival analysis was compared by means of Kaplan-Meier method and the factorsaffecting survival were compared via log-rank method. p 0,05). The positivity of CD10 and cytokeratin 19 was found not to be related to recurrenceand other pathologic results (p values >0,05). The prognoses of the patients according toWHO 2004 classification and ENETS grading were given in Table 8. The survival charts ofparameters that we studied were listed in charts 2,3,4, and 5.Conclusion: Although vascular invasion and peripancreatic invasion show that therecurrence risk increased, they were found not to be related to survival. The most importantones of histopathological staining were Ki-67 and mitotic rate, which are related to bothrecurrence and overall survival. Recently discussed immunohistochemical markers those arecytokeratin 19 and CD 10 were unsatisfactory to predict the prognosis of the disease. WHOclassification is more effective than ENETS grading. Patients with liver metastases who havea suitable surgical treatment could provide a similar survival with nonmetastatics. Althoughthe positive resection margin, patients can benefit from the surgery. The patients should bekept under regular follow up. When the recurrence is existed, the survival advantage can beprovided by a suitable treatment.