Karpal tünel sendromlu hastalarda el bileği splinti ile cerrahi tedavinin klinik ve elektrofizyolojik olarak karşılaştırılması
The clinical and electrophysiological comparison of carpal tunnel syndrome diagnosed patients' treatment options- hand wrist splint versus surgical therapy
- Tez No: 236579
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Klinik özellikleri ilk defa 1854 yılında Paget tarafından tanımlanan karpal tünel sendromu (KTS), median sinirin karpal tünel içinde sıkışmasından kaynaklanan en sık görülen tuzak nöropatidir. Motor ve duysal lifler içeren median sinirin kompresyonu sonucu oluşan semptomlar; innervasyon alanında uyuşma, ağrı, hissizlik, ilgili kaslarda güç kaybı ve incelmedir.KTS kadınlarda ve 3-5. dekadda daha sık görülmektedir. Ellerin sık kullanımını gerektiren meslekler (müzisyenler, bilgisayar kullananlar, ev hanımları?.) ve bazı hastalık ya da durumlar (hamilelik, romatoid artrit, kronik renal yetmezlik, diabetes mellitus, amiloidozis?) KTS na neden olabilir.KTS tanısı, anamnez ve fizik muayene bulgularına dayanarak konulabilse de yardımcı tanı yöntemleri de gerekmektedir. İlk kez 1956 yılında Simpson tarafından tanımlanan elektrofizyolojik çalışmalar tanı koymada altın standart olma özelliğini korumaktadır. Direkt grafi ve bilgisayarlı tomografi pek kabul edilen incelemeler olmamıştır. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), karpal tünel ve median sinirin değerlendirilmesinde daha etkin bulunmuştur. Son dekadda yüksek çözünürlük sağlayan problar ve yazılımların geliştirilmesi ile ultrasonografi yardımcı incelemeler arasında önemli bir yer edinmiştir.KTS tedavisi konusunda halen oluşturulmuş bir konsensus yoktur. Cerrahi tedavinin klinik ve elektrofizyolojik olarak etkin ve güvenli olduğunu savunanlar konservatif tedavinin ancak geçici rahatlama sağlayabileceğini belirtirken konservatif tedaviyi önerenler benzer başarının cerrahi tedavinin komplikasyonları olmadan da sağlanabileceğini öne sürmektedirler.Bu çalışmada, el bileği splint ve cerrahi tedavi uygulanmış idiopatik KTS hastalarının;1.Tedaviye verdikleri yanıtın kllinik ve elektrofizyolojik verilerle karşılaştırması2.Tedavi seçiminde yol gösterici olabilecek klinik ve elektrofizyolojik belirteçlerin saptanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Carpal Tunnel Syndrome (CTS) is the most frequently seen entrapment neuropathy caused by the compression of the median nerve in carpal tunnel. Symptoms of CTS are the pain, numbness, sensory loss, motor functional loss seen in the regions innervated by the median nerve. It's more frequently seen in females, in their third and fifth decades. The diagnosis of CTS is made by the patients' history, physical examination and also some accompanying diagnostic tools. Electrophysiological studies are gold standard modalities for CTS diagnosis. Radiological examinations such as X-Ray,Computerised Tomography (CT), Magnetic Resonance Imaging (MRI), Ultrasonography(USG) are also used for the diagnosis of CTS. There is still no consensus on the treatment options of CTS. The ones that think surgical theraphy option is clinically and electrophysiologically safe and effective mention that the conservative theraphy only makes a temporary relief. On the other hand the ones that think conservative theraphy has a priority suggest that the same successful treatment results can be obtained by conservative theraphy without the side effects of the surgical theraphy. In this study the CTS diagnosed and treated with hand wrist splint or surgical theraphy are checked aiming to;1-Compare the treatment results using the clinica and electrophysiological eqıipment data2-Determine the clinical and electrophysiological signs that can help us to determine the apprapriate treatment options.