Hipertrofik kardiyomiyopatide sol atriyal apendiks fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assesment of left atrial appendage functions in hypertrophic cardiomyopathy
  1. Tez No: 236605
  2. Yazar: SELCEN YAKAR TÜLÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİFE MERAL KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hipertrofik kardiyomiyopatisi (HKM) olan olgularda inme ve sistemik emboli riski yüksektir. Bu olaylar paroksismal veya kronik atriyal fibrilasyonu (AF) olan HKM hastalarında daha sıktır. Sol atriyal apendiks (SAA) fonksiyonları bozulduğunda, sinüs ritmindeki hastalarda bile trombo-emboli görülebilir. Bu kesitsel çalışmanın amacı sinus ritminde olan HKM hastalarında SAA' nın fonksiyonlarının değerlendirilmesidir. HKM tanısı olan 62 hastanın, yaş ve cinsiyet açısından eşleşmiş 53 kontrol grubu olgusuyla SAA fonksiyonlarını değerlendirildi. Transtorasik ekokardiyografide sol ventrikül (SV) ejeksiyon fraksiyonunun < %50 olması ve/veya 24 saat Holter EKG monitorizasyonunda paroksismal AF varlığı ana dışlama kriterleri olarak belirlendi. Her 2 grubun da transtorasik ekokardiyografi tetkiki yapılarak SV sistolik, diyastolik fonksiyonları ve kitlesi değerlendirildi. SAA Doppler akım velositeleri, SAA doku Doppler velositeleri, SAA alan ve hacmi, thrombus ve/veya spontan eko kontrast varlığı her iki grupta da transözefajiyal ekokardiyografi ile değerlendirildi. SAA'dan bifazik veya trifazik akım velositeleri ve trifazik doku Doppler velositeleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Stroke and systemic embolism still remains high in patients with hypertrophic cardiomyopathy (HCM). Such vascular events are more common in patients with paroxysmal or chronic atrial fibrillation. However, impaired left atrial appendage (LAA) functions might lead to thrombo-embolism even in patients with sinus rhythm (SR). The aim of this cross-sectional study was a comprehensive evaluation of LAA contractile function in patients with HCM and SR. We assessed the LAA functions of 62 patients with HCM in comparison to age and sex matched control group (n=53) without HCM. Documentation of the paroxysmal atrial fibrillation episodes in 24-hour Holter monitoring and ejection fraction < 50 % were the main exclusion criterion. Transthoracic echocardiography was performed in both groups to determine left ventricular (LV) systolic and diastolic functions and LV mass. Multiplane transesophageal echocardiography was applied for determination of LAA blood flow Doppler velocities, LAA tissue Doppler imaging (TDI) velocities, LAA area and volume, presence of thrombus in both groups. A triphasic or biphasic flow pattern and characteristic triphasic TDI profile were obtained all patients.