Endometriozis etyopatogenezinde Apoptozis-kaspaz 3 ve Matriks Metalloproteinaz 2'nin degerlendirilmesi
Viii. evaluation of Apoptosis ? caspase-3 and Matrix Metalloproteinase-2 in ethyopathogenesis of endometriosis-
  1. Tez No: 236627
  2. Yazar: EDA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR HİMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Endometriozis benign, östrojen bağımlı ve etyopatogenezi hala anlaşılamamış olan bir hastalıktır. Apoptozis, ötopik endometrial fonksiyonun regülasyonunda önemlidir. Endometrioziste, uterin kavite dışında bulunan ektopik doku uygun stimulusa cevap olarak ya hücresel proliferasyonu artırır ya da apoptozisi azaltır. Matriks metalloproteinazlar, ekstraselüler matriks yıkımında görevli bir enzim grubudur. Bu enzimlerin ekspresyonları menstrual ve proliferatif faz boyunca artarken, sekretuar fazda azalmaktadır. Ayrıca endometrial hücrelerin peritona invaze olup, endometriotik lezyonları oluşturabilmeleri için ekstraselüler matriks yıkımı zorunludur. Etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya, endometriozisi olan 30 olgu hasta grubu, endometriozisi olmayan 30 olguda kontrol grubu olarak alındı. Operasyon sırasında endometriozisli hastaların endometriotik lezyonlarından, kontrol grubunun ise endometrial dokusundan biyopsiler alındı. Ayrıca hasta grubundaki 9 olgunun ötopik endometriumundan örnekleme yapıldı. Materyallerde apoptotik yüzde, kaspaz-3 (glandüler ve stromal ) ve matriks metalloproteinaz-2 (glandüler ve stromal) düzeyleri değerlendirildi. Çalışmamızda hasta grubunda apoptozis yüzdesi ve kaspaz 3 düzeyleri azalmış, MMP-2 düzeyleri artmış olarak saptandı. Sonuç olarak, çalışmamız endometriozis etyopatogenezinde değerlendirilen bu parametrelerin rolü olabileceğinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a benign, estrogen dependent disease and its ethyopathogenesis is not fully understood currently. Apoptosis is crucial for regulation of eutopic endometrial function. Ectopic tissue outside uterine cavity either increases cellular proliferation or reduces apoptosis in response to appropriate stimulus in endometriosis. Matrix metalloproteinases are a group of enzyme involved in extracellular matrix destruction. Expression of these enzymes increase during menstrual and proliferative phase while decrease during secretory phase. Moreover it is mandatory to destruct extracellular matrix for endometrial cells to invade periton and create endometriotic lesions. After ethics board approval was obtained, a case group of 30 patients with endometriosis and a control group of 30 patients without endometriosis were included in the study. Biopsy samples were taken from endometriotic lesions of patients with endometriosis and from endometrial tissue of control group. Furthermore sampling was made from eutopic endometrium of 9 patients included in the case group. Caspase-3 (glandular and stromal) and matrix metalloproteinase-2 (glandular and stromal) levels were evaluated in apoptotic surface of materials. In this study we found that the percentage of apoptosis and caspase-3 levels in the case group were diminished. As a result, our study underlines that these parameters which are assesed may have a role in ethyopathogenesis of endometriosis.